Mars je hladan pustinjski planet bez tekuće vode na površini. Tako se mislilo do 2002. godine, kada je NASA-ina letjelica Mars Odyssey, za vrijeme leta oko planeta, ugledala podzemni led na sjevernom dijelu Marsa.
Pročitajte i ovo
Povratak iz svemira
Kraj tajne misije: Nakon 674 dana špijunski zrakoplov spustio se na Zemlju
Istraživanje upitno
Ruska misija na Fobos u velikim problemima
Nakon toga uslijedila su istraživanja, a pronađeni su i dokazi kako je planet jednom bio topao, vlažan i gostoljubiv prema jednostavnim životnim oblicima.
Sada je letjelica Phoenix došla do prvog pravog otkrića postojanja vode.
- Očekivali smo da ćemo pronaći vodu na mjestu slijetanja. Zato smo i došli ovdje, kaže glavni istraživač Peter Smith.
Letjelica Phoenix sletjela je na Marsu 25. svibnja u sklopu 3-mjesečne istraživačke misije o mogućem životu na ovom planetu.
Nakon dva neuspjela pokušaja dostavljanja ledom bogatog tla u jednu od osam laboratorijskih peći, istraživači su odlučili skupljati čisto tlo. Iznenađujuće, uzorak je uključivao i malo leda.
Tako su istraživači uspjeli dokazati da se tlo sastoji i od leda, jer se u peći otapalo na 32 stupnja, što je točka rastapanja leda, i otpustio molekule vode. Sada planiraju zagrijavati tlo i na većim temperaturama kako bi otkrili da li sadrži i neke spojeve ugljika.
Michael Mayer, glavni istraživač NASA-inog programa istraživanja Marsa, kaže kako se predviđa da će misija 2009. biti opremljena za otkrivanje mogućeg života na Marsu.
- Sve smo bliži otkrivanju tajni ovog planeta i razumijevanju da li postoje mjesta na Marsu koja su bila, ili još mogu biti naseljiva, dodaje Michael Mayer.