Oni su ustvrdili da su osobe koje su do 30. godine odlučile postati vegetarijancima, prosječno imale za pet posto viši kvocijent inteligencije već u dobi od 10 godina, izvijestili su britanski mediji.
Pročitajte i ovo
Ključna prehrana već u trećoj godini
Kako povećati djetetovu inteligenciju?
Dvogodišnjakinja s IQ-om 152 najmlađa članica Mense
Znanstvenici također tvrde kako bi to saznanje moglo objasniti i zbog čega su osobe s višim kvocijentom inteligencije općenito boljeg zdravlja, s obzirom na činjenicu da je vegetarijanski način prehrane povezan s manje srčanih oboljenja i manjom pretilošću. Rezultati studije provedene na 8.179 osoba objavljeni su u stručnom časopisu British Medical Journal.
Dvadeset godina nakon što su 1970. provedeni testovi mjerenja kvocijenta inteligencije, 366 sudionika istraživanja izjavilo je da su vegetarijanci, a oko 100 ih je izjavilo da su semi-vegetarijanci jer jedu ribu ili piletinu.
Muškarci koji su se hranili u skladu s vegetarijanskim načelima uglavnom su imali IQ oko 106., u odnosu na IQ 101. izmjeren kod nevegetarijanaca. Kod žena vegetarijanki taj je odnos bio 104., u odnosu na IQ 99. kod nevegetarijanki.
Znanstvenici su također ustvrdili da se na vegetarijanstvo češće odlučuju žene i osobe višeg socijalnog statusa, koje imaju i višu stručnu naobrazbu.
"Otkriće prema kojemu inteligentnija djeca kad odrastu češće postaju vegetarijanci, uz dokaz o potencijalnoj dobrobiti vegetarijanske prehrane kada je riječ o utjecaju na zdravije srce, mogu pomoći i u objašnjenju zašto je viši IQ u djetinjstvu ili adolescentskoj dobi povezan sa smanjenom opasnošću od koronarnih oboljenja u kasnijoj životnoj dobi", kazala je voditeljica istraživanja Catharine Gale.
Liz O'Neill iz Udruge vegetarijanaca izjavila je: "Oduvijek smo znali da je vegetarijanstvo inteligentan i suosjećajan izbor koji ide u prilog životinjama, ljudima i okolišu. Sada smo za to dobili i znanstvenu potvrdu."
No, dr. Frankie Phillips iz britanske Udruge za svijest o prehrani postavlja sljedeće pitanje: "To je po mom mišljenju poput onog pitanja - je li prvo bilo jaje ili kokoš. Dakle, postaju li ljudi vegetarijanci jer imaju viši IQ ili je stvar u tomu da se pojedinci trude imati pojačanu svijest o vlastitom zdravlju?"