Tvar u prahu bi također mogla, tvrde, pomoći u borbi protiv globalnog zagrijavanja. Pomoću nje energija bi se mogla efikasnije koristiti, te osigurati sigurniji način skladištenja i transporta opasnih industrijskih materijala. 'Ne postoji ništa slično. Nadamo se da ćemo uskoro vidjeti kako suha voda ima efekta u budućnosti', rekao je istraživač Ben Carter sa Sveučilišta Liverpool, piše TG Daily.
Pročitajte i ovo
VODA NEMA MANGANA
Stigli rezultati sanitarne inspekcije vode u Karlovcu, građani ljuti, a gradonačelnik prijeti tužbama
10 puta više od dopuštenog
U vodi je pronađen opasan metal: Karlovčani žive u strahu i traže hitnu reakciju
Supstanca je postala poznata kao 'suha voda' budući da je svaka čestica vode omotana slojem pjeskovitog silicija, i zapravo je 95 posto 'suhe vode' ipak 'mokra voda'. Omotač od silicija sprječava da se kapljice miješaju i pretvaraju ponovno u tekućinu.
Koncept suhe vode otkriven je 1968. godine, a smatralo se da potencijal ima samo u kozmetici. Tek su je nedavno znanstvenici dalje razvijali. Na prezentaciji u Bostonu pokazali su da 'suha voda' može služiti kao katalizator u reakciji vodika i maleinske kiseline, kojom se stvara sukcinska kiselina, koja se koristi u proizvodnji lijekova. Vjeruje se da će sada biti omogućeno stvaranje 'suhih' emulzija, čime bi sigurnije i lakše čuvali i transportirali potencijalno opasne kemikalije.