Veliko otkriće hrvatskih znanstvenika objavljeno je u uglednom svjetskom časopisu Nature a njegovu predstavljanju u Splitu, koje su organizirali Mediteranski institut za istraživanje života (Medils) i grad Split, nazočili su brojni znanstvenici i akademici, koje su pozdravili akademik Davorin Rudolf i gradonačelnik Ivan Kuret.
Pročitajte i ovo
Istraživanje korita Kupe
Arheološka senzacija u Sisku: "Nalazi se u uvjetima bez kisika, tako može opstati dugi niz godina"
Judejska pustinja
Povijesno otkriće u Izraelu: Pronađen 2000 godina star biblijski rukopis
Profesor na Medicinskom fakultetu i voditelj laboratorija molekularne biologije tumora dr. Ivan Đikić istaknuo je kako i to otkriće pokazuje da Split postaje jedan od svjetskih centara vrhunske znanosti. Otkriće, na kojem se radilo posljednje četiri godine, rezultat je rada znanstvenika pet svjetskih znanstvenih centara - Splita, New Yorka, Frankfurta, Muenchena i Minneapolisa.
Đikić je detaljno predstavio znanstveni rad u Medilsu gdje se trenutno radi na dva velika znanstvena projekta, i to uz pomoć prije svega sponzora. Posebno je istaknuo poslovnjaka Emila Tedeschia koji od samog nastanka Medilsa podupire njegov rad.
Za dva projekta trenutačno se Medialsu godišnje osigurava iz vanjskih sredstava oko 100.000 eura, a pet mladih znanstvenika, među kojima je i jedna Japanka, stipendira Grad Split kome je Đikić posebno zahvalio.
Đikić je naglasio da je za razvoj znanosti izuzetno važna suradnja bazičnih znanstvenika i kliničara te najavio da se radi na organiziranju predavanja vrhunskih svjetskih znanstvenika pod nazivom "Nobelovci u Splitu", kakva se, primjerice, četiri puta godišnje održavaju u Frankfurtu.
O samom otkriću, kojim se uklanjaju štetne bjelančevine u stanici, govorila je uz projekcije mlada vrsna znanstvenica dr. Koraljka Husnjak.