Zvijezda nazvana Ophiuchi RS, na nebu se iznenada pojavila prošle veljače emitirajući svjetlost tisuću puta jaču nego što je to normalno.
Pročitajte i ovo
Buknuo i požar
Strava u Nizozemskoj: Eksplodirala trokatnica, spasioci ispod ruševina traže preživjele
Astronomi okrili da se eksplozija zvijezde može predvidjeti
Znanstvenici su ubrzo zaključili da bi se moglo raditi o eksploziji supernove, jedne od najspektakularnijih i najsjanijih pojava u svemiru.
Eksplozija supernove može emitirati nekoliko milijuna puta više svjetlosti nego zvijezda prosječne veličine, poput našeg Sunca.
Eksplozije zvjezdanih divova jarkom svjetlošću zasjenjuju čak i ukupnu svjetlost matične galaktike, koja se u promjeru može prostirati na više stotina tisuća svjetlosnih godina i sadržavati stotine bilijuna sunaca.
Eksplozije ovakvih razmjera vrlo su rijetke. Posljednju koja se dogodila u našoj galaksiji uočio je još 1527. godine veliki Danski astronom Tycho Brache, koji je potom prvi uveo pojam "nova", označujući njime pojavu nove zvijezde, ne shvaćajući da se ne radi o rođenju nove, nego smrti stare zvijezde golemih dimenzija.
U eksplozijama supernove doslovce sav zvjezdani sadržaj u djeliću sekunde biva izbačen u međuzvjezdani prostor, stvarajući golem izvor svjetlosti i zračenja.
Kao supernove svoj život okončavaju isključivo masivne zvijezde, nekoliko stotina puta veće od našeg Sunca, koje upravo zbog veličine brzo potroše nuklearno gorivo, a zbog goleme mase raste tlak do vrlo visokih razina te njihova jezgra postaje nestabilna i zvijezda kolapsira.
Iz istog je razloga, tj. veličine i njihov životni vjiek također upola ili još kraći od vijeka zvijezde prosječne veličine koja "živi" oko 10 milijardi godina.
Posljednji puta astronomi su otkrili eksploziju supernove 1985., no tadašnjom tehnologijom nisu mogli zabilježiti i analizirati dragocjene detalje.