Lijek Perjeta (pertuzumab) švicarske farmaceutske tvrtke Roche novo je moćno oružje u borbi protiv metastatskog HER2 pozitivnog raka dojke, jednog od najtežih oblika te bolesti.
Pročitajte i ovo
Imaš pravo, ostvari ga
Putujete u inozemstvo, a nemate pravo na europsku zdravstvenu iskaznicu: Što možete napraviti i na što imate pravo?
Odluka HZZO-a
Odlične vijesti za sve šećeraše: Nakon inicijative udruge, ukinuta doplata za važan lijek
Oboljele žene koje se liječe u kombinaciji s tim lijekom žive značajno dulje i imaju dulji period bez pogoršanja bolesti od onih koje se njime ne liječe, pokazuju konačni rezultati ispitivanja faze III velike međunarodne studije Cleopatra, predstavljeni krajem rujna na kongresu Europskog društva za medicinsku onkologiju u Madridu.
Perjeta je odobrena centraliziranim postupkom davanja odobrenja za stavljanje u promet lijeka za sve zemlje članice Europske unije temeljem stručne ocjene Europske agencije za lijekove (EMA), a samim tim odobrena je i u Hrvatskoj.
U Hrvatskoj je taj lijek dostupan, ali nije uvršten na Osnovnu listu lijekova Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO). No, ako liječnik onkolog procijeni da bolesnica treba taj lijek, već sada može napisati zahtjev bolničkom Povjerenstvu za lijekove i nakon njegova odobrenja, može ga primiti na teret bolničkog proračuna ustanove u kojoj se liječi, po prosječnoj cijeni mjesečne terapije od 29.242 kuna bez PDV-a.
Roche je predao zahtjev HZZO-u za stavljanje pertuzumaba na Osnovnu Listu lijekova, i to na teret Fonda posebno skupih lijekova. Kako bi osigurali dostupnost inovativne terapije u Hrvatskoj, HZZO i inovativni proizvođači lijekova pregovaraju o modelu financiranja, što je uobičajena praksa u svim europskim zemljama.
Simboličnim zaronom Goran Čolak najavio kampanju 'Darujmo ružičasti život'
U HZZO-u su potvrdili da je proizvođač Roche 12. kolovoza ove godine predao taj prijedlog, no ne mogu davati informacije dok je postupak u tijeku, a ministar zdravlja Siniša Varga nedavno je izjavio da će se nakon izlaska HZZO-a iz državne riznice početkom iduće godine Fond za skupe lijekove povećati za 60 posto.
U povodu mjeseca borbe protiv raka dojke objavljeno je istraživanje čiji rezultati pokazuju da žene s metastatskim HER2 pozitivnim rakom dojke, koje su kao prvo liječenje primile kombinaciju lijekova Perjeta i Herceptin te kemoterapiju docetakselom, živjele 15,7 mjeseci dulje nego one koje su primale samo Herceptin i kemoterapiju.
Ta im je terapija produljila život sa 40,8 na 56,5 mjeseci, dakle na gotovo pet godina. To je dosad najdulje preživljenje oboljelih s tim agresivnim oblikom uznapredovalog raka dojke.
Rak dojke je najčešći oblik raka među ženama. Svake se godine dijagnosticira oko 1,4 milijuna novih slučajeva, a umire više od 450.000 žena.
U Hrvatskoj godišnje od raka dojke oboli između 2100 i 2500 žena, a oko 1000 ih umre od te zloćudne bolesti.
Približno jedna od pet oboljelih imat će oblik bolesti koji se naziva HER2 pozitivnim rakom dojke. To znači da stanice raka imaju više proteina HER2 nego drugi tipovi raka dojke. Previše HER2 proteina može uzrokovati brz rast raka, a vjerojatnost da će se bolest vratiti veća je nego kod HER2 negativnog raka dojke.
Perjeta ciljano djeluje na HER2 proteine te sprječava njihovo uparivanje s drugim proteinima iz HER obitelji. Nova terapija odobrena je u 79 zemalja svijeta, uključujući EU i SAD. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook