Sljedeći put, kada budete kupovali pastu za zube, pogledajte sastojke i zapamtite - veći dio čišćenja zubi postiže se mehaničkih čišćenjem četkicom, a ne pastom za zube, piše Cosmetic Dentistry.
Pročitajte i ovo
Skupi zahvat
FOTO Alana otišla u Tursku popraviti zube, a onda je uslijedio horor: "Vikala sam i vrištala od bolova"
Novotarije iz Japana
Četkice za zube budućnosti
1. Natrijev lauril sulfat - tu je da osnaži zubnu pastu i pomogne pjeni poput sapuna da vam daje osjećaj čistosti. Ali ima i mnogo loših strana korištenja tog sastojka kao naprimjer izaziva rak i čireve u ustima.
2. Abrazivi / Izbjeljivanje zubne paste - tipična pasta za zube sadrži 50 posto ovog sastojka. Agresivni abrazivi (pogotovo u zubnoj pasti za izbjeljivanje) mogu oštetiti zubnu caklinu. Stoga treba biti veoma oprezan kada se koriste ekstremni izbijeljivači da ovog sastojka ne bude previše.
3. Natrij Fluor - dokazano je da fluor sprječava karijes u malim dozama, ali kada ga se unese u organizam, može imati štetne posljedice. Djeca su naročito sklona gutati zubne paste i može doći do trovanja, odnosno mučnine, povraćanja i proljeva.
Preskakanje pranja zubi zaista može biti OPASNO!
4. Glicerin - to je uljasta supstanca u pasti za zube, često je napravljena od prirodnih izvora kao što su kokosovo ulje, ali zalijepi se za zube i potrebno ih je nekoliko puta isprati kako bi se uklonili. Ukoliko glicerin ostane na zubima, moglo bi doći do remineralizacije koja bi se inače prirodno dogodila.
5. Boje/triklosan - mnoge su boje upotrijebljene u zubnim pastama uključujući jednu koja je povezana s poremećajima u ponašanju i drugim zdravstvenim problemima.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook