Tradicionalne tehnike za suzbijanje požara su voda i kemikalije. No, DARPA je razvila revolucionarnu tehniku gašenja plamena u borbenim uvjetima.
Podijelite
Agencija Ministarstva obrane SAD-a odgovorna za razvoj novih tehnologija za vojsku SAD-a, DARPA, razvila je revolucionarnu tehniku koja plamen može ugasiti uz pomoć električne energije i zvuka. No, pravi izazov će biti primijeniti ga 'u stvarnom svijetu'.
Pentagon ima dobar razlog da bude zabrinut zbog požara. 2008. godine požar na nosaču aviona USS George Washington buktio je punih 12 sati i uzrokovao štetu od 70 milijuna dolara. Upravo stoga je i osnovan Odjel za suzbijanje požara (IFS), kako bi bolje razumjeli temeljna svojstva vatre i pronašli novi načini na koji se ona može ugasiti.
Prema fizičarima, plamen je zapravo hladna plazma. Ta je spoznaja dovela DARPA-u do teorije da bi im primjena fizike, a ne kemije, mogla pomoći u novim načinima gašenja požara.
I upravo se to i dogodilo. Promatrajući elektromagnetsku i akustičnu prirodu požara DARPA-ini istraživači su osmislili dvije različite sheme za suzbijanje plamena - jedan koji uključuje primjenu elektrona i drugi sa zvukom.
Koristeći elektrode znanstvenici su uspjeli potisnuti male količine metana i zapaljeno tekuće gorive. Medoda djeluje stvaranjem oscilirajućeg polja koje uzrokuje rapidan niz mlaznica koje pomiču zonu izgaranja od izvora goriva. Drugim riječima, električno polje stvara 'ionski vjetar' koji otpuhuje plamen.
U drugom eksperimentu, koji možete vidjeti u priloženim video snimkama s YouTube-a, plamen je ugašen akustičnim poljem koje je izazvano zvučnicima s obje strane bazena s gorivom. To je rezultiralo s dva različita efekta. Prvo, zvučni valovi povećali su brzinu strujanja zraka što je smanjilo plamen i olakšalo gašenje plamena. I drugo, akustično polje je poremetilo površinu bazena što je uzrokovalo da se požar proširi i smanji temperatura. U osnovi, plamen se ugasi kada se ista količina topline proširi preko šireg područja - zvučnici su emitirali zvukove na specifičnoj frekvenciji koja gasi plamen.
No, iako ovo izgleda odlično u laboratoriju, prenošenje ove tehnike na stvaran vatrogasni scenarij moglo bi se pokazati teškim. DARPA-ina istraživanja pokazuju da će ove tehnike odlično raditi na manjim požarima. No, hoćemo li biti u mogućnosti ugasiti veliki požar s elektronima i zvukom - to je u ovom trenutku još otvoreno pitanje.
DARPA je radila na razvoju tehnologija koje su u mnogočemu promjenile odnose u svijetu, uključujući i ARPANET koji je prerastao u Internet. Postavila je i osnove Globalnog pozicijskog sustava (GPS-a) te razvila umjetnu inteligenciju (AI) i niz drugih modernih tehnologija.