Jedna od stvari koju bi svi korisnici Facebooka htjeli znati jest tko pregledava njihov profil, no aplikacije koje se u posljednje vrijeme pojavljuju na ovoj društvenoj mreži i putem kojih korisnici navodno mogu saznati ove informacije su – lažne.
Pročitajte i ovo
Drama u Australiji
Otkriven rijetki virus koji napada mozak: Vlasti izdale hitno upozorenje građanima
pogađa većinom djecu
Što to hara Kinom i trebamo li biti zabrinuti? Stručnjaci o respiratornoj bolesti o kojoj pišu strani mediji
Dan maturanata
Pripremite se na opsadu grada: Ovom trasom će se kretati kolona, sve će pratiti hitne službe
IMAŠ PRAVO, OSTVARI GA
Ne morate trošiti godišnji: Ovo su situacije u kojima vam pripada slobodan dan s punom plaćom
Kao usred zime
VIDEO Snijeg iznenadio susjede: "Padaju krupne pahulje, sve se zabijeljelo kao da je siječanj"
Na blogu sigurnosne kompanije Sophos kažu da su na ovaj problem upozoravali još početkom 2011. godine, ali osamnaest mjeseci nakon toga nije se puno promijenilo te lažne poruke i aplikacije i dalje kruže Facebookom, a korisnici klikaju na njih.
U Sophosu kažu da postoji nekoliko verzija lažne aplikacije Profile Viewer i možete ih vidjeti među novostima ako je koristi netko od vaših prijatelja – najčešće se na njoj nalaze podaci o osobama koje su navodno najviše puta pregledale te profile, a uz njih se nalazi i link putem kojeg sami možete pokrenuti tu aplikaciju.
Pogledajte koje vaše osobne podatke Facebook ne štiti
Podaci o navodno pregledanim profilima pojavljuju se kao obična objava na Facebooku ili kao slika na kojoj se nalazi više osoba koje su 'pregledale' profil i koje su označene na toj fotografiji. Oni koji pokušaju aktivirati neku od tih lažnih aplikacija neće saznati tko je najviše puta pregledao njihov profil, već će na taj način aktivirati neku online anketu ili će 'predati' svoj profil toj aplikaciji koja će na njihov Timeline moći postavljati maliciozne linkove ili spam poruke bez njihova znanja.
Na Sophosovom blogu kažu da problemi s ovakvim lažnim aplikacijama traju već godinama te vjeruju da, iako Facebookov odjel zadužen za sigurnost ima najbolje namjere, ne posvećuje toliko pažnje takvim lažnim aplikacijama, već drugim sigurnosnim propustima na ovoj društvenoj mreži.
Dosta vam je Facebooka? Evo alternativnih rješenja...
Ako ste instalirali neku od lažnih aplikacija na Facebooku, prvo uklonite poruku s vašeg Timelinea, u postavkama onemogućite toj aplikaciji pristup vašim podacima i profilu i prijavite je Facebooku kao spam.
Iz ove sigurnosne kompanije upozoravaju da na Facebooku trenutno ne postoji način putem kojeg bi korisnici mogli saznati tko je gledao njihove profile pa ako naiđete na neku takvu aplikaciju, nemojte je aktivirati.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku i Twitteru. Pratite DNEVNIK.hr putem iPhonea i ANDROID mobilnih uređaja.