Google se promijenio u posljednje vrijeme – to više nije kompanija fokusirana na tehnološke inovacije, već su postali opsjednuti oglašavanjem i željom za pobjedom nad Facebookom, objavio je na svom blogu James Whittaker koji je nakon tri godine otišao iz Googlea te razloge svog odlaska objavio na blogu.
Pročitajte i ovo
Googleov (opasan) plan
Dolaze terminatori: Dominantna vrsta više neće biti ljudi, nego – roboti!
Poručuje Larry Page
'Volite Google i nemojte se brinuti o privatnosti'
Dodao je da Google sada samo želi imitirati uspjeh Facebooka te kako je Google u kojem je on na početku radio bio tehnološka kompanija koja je poticala inovativnost svojih zaposlenika i ohrabrivala ih na 'poduzetničke pothvate' unutar same kompanije.
Na Huffington Postu kažu da Whittaker sada radi u Microsoftu (možda je upravo zato tako napao Google) te je pohvalio dosadašnji rad Erica Schmidta koji je dugo vremena bio CEO ove kompanije, dok je kritizirao sve promjene koje su nastale nakon što je Larry Page prošle godine preuzeo njegovu poziciju.
Za vrijeme Erica Schmidta oglašavanje je uvijek bilo u pozadini, dok je Google bio 'tvornica inovacija', kompanija koja je 'zapošljavala pametne ljude i poticala ih na inovacije'. S Larryjem Pagem došlo je do 'korporativne intervencije' nakon koje se sve oko ove kompanije vrti oko Googlea+, što je utjecalo na sve Googleove servise, kao i na njihovu poznatu 'internu kulturu poslovanja'.
Zanimljivo je da ovo nije prvi put da Googleovi (bivši) zaposlenici napadaju kompaniju – u listopadu prošle godine na svom Google+ profilu Googleovac Steve Yegge rekao je kako je njihova društvena mreža 'najbolji primjer (Googleove) nesposobnosti razumijevanja platformi – počevši od šefova ove kompanije pa do zaposlenika na malim pozicijama'.
Iako je Yegge svoju objavu mislio podijeliti samo za zaposlenicima kompanije, slučajno je podijelio sa svima pa su mediji ubrzo prenijeli njegove riječi i napad na Google.
Inače, na South by Southwest konferenciji Vic Gundotra branio je Google+ za koji kaže da može poboljšati sve njihove servise i omogućiti 'privatniju' alternativu Facebooku. Ipak, usprkos tome što Gundotra govori, Google+ ne bilježi dobre rezultate te je po posjećenosti, odnosno vremenu koje korisnici provode na njemu daleko iza svoje konkurencije.