Istraživanje o načinu na koji pamte djevojčice za razliku od načina na koji pamte dječaci provedeno je u Americi na primjeru 29 pravilnih i nepravilnih glagola u engleskom jeziku.
Pročitajte i ovo
Inspirativan primjer
On je Forrest Gump i Hrabro srce u jednoj osobi: "Guram djecu da budu sretna"
Nova pravila
Kada će u škole doći prvi zaposlenici zaduženi za sigurnost? "Svjesni smo da je to uvijek pitanje"
'Većina istraživača slaže se kako način na koji koristimo jezik u našem umu uključuje spremanje i kompoziciju u pravom vremenu', rekla je dr. Cristina Dye, voditeljica istraživanja i specijalist za razvoj govora kod djece na Sveučilištu Newcastle, piše Medical Daily.
'Ali nejasne su mnoge specifičnosti o tome kako se to događa, poput točnog identificiranja pohranjenih dijelova jezika, odnosno složenih riječi', dodaje.
Istraživači su analizirali odgovore koje im je dalo 45 djece starosti od 8 do 12 godina te otkrili različitosti između djevojčica i dječaka u načinu na koji su pamtili riječi i fraze koristeći svoj mentalni rječnik. 'Većina istraživanja na ovu temu koncentrirala se na odrasle i htjeli smo vidjeti može li proučavanje djece pomoći u tome da učimo više o ovim procesima', rekla je Dye.
Jeste li ovo uopće mogli zamisliti u svojim školskim klupama?
Djeca su dobila dvije rečenice, jedna je sadržavala glagol uključen u rečenicu, a druga je sadržavala prazninu. Djeci je rečeno da na to mjesto stave glagol u prošlom vremenu. Na primjer: Svaki dan hodam (walk) u školu. Kao i svaki dan, i jučer sam ___ u školu.
'Dok smo provodili studiju, otkrili smo da je vjerojatnije da djevojčice upamte formu riječi, dok su se dječaci oslanjali više na svoju mentalnu gramatiku kako bi sastavili prošlo vrijeme (hodati/walked su sami sastavljali hoda+o/walk+ed). Ovo se slaže s prethodnim istraživanjem koje je identificiralo razlike između spolova kada se radi o pamćenju činjenica i događaja, pri čemu se čini da djevojčice također imaju prednost u usporedbi s dječacima', kaže Dye.
Djevojčice su više pamtile riječi i fraze oslanjajući se na svoj mentalni rječnik, dok su se dječaci oslanjali na svoju mentalnu gramatiku.
Mentalni rječnici u um pohranjuju zvukove, riječi, uobičajene fraze, dok mentalna gramatika pohranjuje kompoziciju riječi i rečenica, kao što je 'hodao' i 'hodati'.
Istraživači su također usporedili rezultate testova djece s podacima prikupljenih od 71 odrasle osobe (od 18 do 50 godina) i otkrili iste rezultate između muškaraca i žena, što ukazuje na značajnu razliku kod spolova kada je riječ u procesiranju jezika.
'No, dok djevojčice često daju bolje rezultate od dječaka u školi, može se raditi i o tome da je kurikulum posložen tako da ide u korist načinu na koji uče djevojčice. Trebalo bi još istraživati kako bi se vidjelo je li to točno, a ako jest, postoji li način da se predavanja promjene tako da i dječaci izvuku najviše iz njih', zaključuje Dye.
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook