Gotovo nijedan pripadnik naroda Chimane nema začepljene arterije, čak ni starci, objavili su znanstvenici u studiji objavljenoj u britanskom medicinskom časopisu The Lancet, a prenosi BBC.
Pročitajte i ovo
NAKON PLENKOVIĆEVE NAJAVE
Veliki uspjeh inicijative ''Pravo svakog djeteta na školski obrok'': ''Ovo je prvi korak''
svjetski dan sigurnosti hrane
Je li hrana na hrvatskom tržištu sigurna? "Radi se na nekoliko zakona..."
"To je nevjerojatna populacija, s radikalno drugačijom prehranom i načinom življenja", kažu znanstvenici. Svjesni su kako se ostatak svijeta ne može vratiti na život lovaca i sakupljača, no ističu kako je to pouka svima nama.
Narod Chimane, njih oko 16.000, lovci su, ribolovci i poljoprivrednici. Njihov način života sličan je civilizacijama od prije više tisuća godina. Timu znanstvenika i liječnika trebalo je više letova avionom i vožnji kanuom kako bi došli do rijeke Maniqui u prašumama Amazone u bolivijskim nizinama.
Prehrana naroda Chimane
- 17% je meso divljih životinja - divljih svinja, tapira i kapibara (najvećeg glodavca na svijetu)
- 7% je riba - uključujući piranu i soma
- ostatak prehrane proizvode na farmama - većinom rižu, kukuruz, manioku i plantana banane, plus svo moguće voće i orašasti plodovi koje sakupe
To znači da 72% kalorija koje unose dolazi iz ugljikohidrata, 14% iz masti i 14% iz proteina. Chimane su također fizički vrlo aktivni - u jednom danu u prosjeku naprave više od 15.000 koraka - muškarci 17.000, a žene 16.000, čak i stariji od 60 godina naprave više od 15.000 koraka dnevno.
"Oni imaju izuzetnu dozu tjelovježbe dnevno", istaknuo je dr. Gregory Thomas, jedan od znanstvenika koji je radio na studiji.
Super zdravo srce i nema začepljenih arterija
Znanstvenici su napravili pretrage koronarnih arterija i skenirali srce čak 705 pripadnika naroda Chimane. Uočili su kako Chimane u dobi od 45 godina gotovo uopće nemaju kalcijevog taloga u koronarnim arterijama. U dobi od 75 godina čak dvije trećine Chimana i dalje uopće nemaju kalcijev talog u koronarnim arterijama.
Usporedbe radi, čak četvrtina Amerikanaca u dobi od 45 godina u koronarnim arterijama imaju kalcijev talog, a u dobi od 75 godina ta se brojka penje na visokih 80%.
Michael Gurven, profesor antropologije na kalifornijskom Sveučilištu u Santa Barbari, izjavio je za BBC da je to znatno niža stopa nego kod svih ostalih stanovnika u svijetu o kojima postoje podaci. Najbliže su, kaže, Japanke.
Kardiolog Gavin Sandercock sa Sveučilišta u Essexu naglasio je kako je činjenica da su čak 72% njihove prehrane ugljikohidrati u suprotnosti s nekim istraživanjima i sugestijama da su ugljikohidrati nezdravi.