Mjesecima je kanadski premijer Justin Trudeau bio suočen s pitanjima kada će dati ostavku, a sada je to konačno i objavio. Pod velikim pritiskom kolega iz stranke objavio je da odlazi, ali da će ostati na mjestu premijera dok se ne izabere novi čelnik Liberalne stranke, na datum koji stranka tek treba odrediti. Zatražio je odgodu rada parlamenta do 24. ožujka kako bi dao vremena stranci da pronađe novog čelnika.
Na ostavku je bio gotovo pa prisiljen nakon velikog nezadovoljstva posljednje dvije godine i zadnjih anketa koje su jasno pokazivale da će njegova stranka izgubiti na izborima koji se moraju održati najkasnije do kraja listopada.
Trudeau je donedavno uspijevao razuvjeriti liberalne zastupnike zabrinute zbog loših prognoza predizbornih anketa i gubitka sigurnih mandata na dvojima posebnim izborima prošle godine.
No pozivi za njegovom ostavkom jačaju od prošlog mjeseca kada je pokušao degradirati ministricu financija Chrystiju Freeland, jednu od svojih najbližih saveznica u vladi, nakon što se suprotstavila njegovim prijedlozima za većim rashodima.
Freeland je podnijela ostavku i napisala pismo u kojem optužuje Trudeaua za političke trikove umjesto da se usredotočuje na ono što je najbolje za zemlju.
"Ova zemlja zaslužuje pravi odabir na idućim izborima, a meni je postalo jasno da ako moram voditi unutarnje bitke, ne mogu biti najbolja opcija na tim izborima", rekao je kanadski premijer najavljujući svoju ostavku.
Završena jedna politička era
Najstariji sin karizmatičnog bivšeg premijera Pierrea Trudeaua, koji je preminuo 2000., Justin Trudeau došao je u politiku nakon što je radio kao instruktor snowboarda, barmen, izbacivač i učitelj. Prvi put je izabran u Donji dom 2008. godine kao predstavnik radničke četvrti Montreala.
Njegov uspon bio je strelovit, a na dužnost premijera stupio je u studenom 2015. te je dva puta bio ponovo biran, čime je postao jedan od najdugovječnijih kanadskih premijera.
Kada je došao na vlast, najavljivan je kao svježe lice progresivne politike, piše BBC.
Izbore je dobio na krilima činjenice da je sin bivšeg kanadskog premijera Pierrea Trudeaua, veoma karizmatičnog i jednog od najpoznatijih političkih figura u Kanadi.
"Karizma Justina Trudeaua vrlo je vezana s karizmom njegova oca i sumnjam da bi postojala da se on drukčije preziva. Njegov otac bio je jedna od vodećih figura kanadske politike", rekao je profesor Dražen Lalić u razgovoru za DNEVNIK.hr. 2015. godine.
Paul Wells, kanadski politički novinar i autor knjige "Justin Trudeau on the Ropes", nedavno je za BBC rekao kako vjeruje da će Trudeaua pamtiti kao dosljednog premijera, osobito po pružanju istinskog vodstva u pitanjima kao što su pomirenje starosjedilačkog stanovništva i, u određenoj mjeri, klimatskih politika.
No, isto tako, on je počeo gubiti dodir s javnim mnijenjem i sve se manje mogao prilagoditi promjenama, kaže Wells.
Trudeau je kao svoje najveće uspjehe istaknuo prevladavanje pandemije, ponovno pregovaranje o sporazumu o slobodnoj trgovini s posljednjom Trumpovom administracijom i uvođenje dječjeg doplatka.
No s vlasti ga je skinulo niz skandala.
Utvrđeno je da je prekršio savezna pravila o sukobu interesa u vođenju istrage o korupciji u aferi SNC-Lavalin i zbog luksuznih putovanja na Bahame.
2020. godine suočio se s istragom jer je odabrao dobrotvornu organizaciju koja je povezana s njegovom obitelji da upravlja velikim vladinim programom.
Na općim izborima 2019. godine njegova je stranka morala tražiti potporu drugih stranaka kako bi ostala na vlasti. Prijevremeni izbori 2021. nisu im donijeli priželjkivane promjene. Nedavno se Trudeau suočio s nezadovoljstvom zbog povećanja troškova života i inflacije. Kanađani su frustrirani i zbog nedovoljno ostvarenih predizbornih obećanja i problematike vezane za useljavanje u zemlju.
Krajem prošle godine liberali su odustali od ambicioznih imigracijskih ciljeva zbog zabrinutosti da se problemom loše upravlja, što je znatno smanjilo broj dopuštenih useljenika u Kanadu.
Nakon više od devet godina na vlasti, čime je postao jedan od najdugovječnijih kanadskih premijera, osjeća se opći umor i frustracija njegovom vladom. Dakle, ostavka nije bila neočekivana.
Imidž mu je također bio narušen i zbog nekoliko ekscesa, primjerice zbog toga što je saborskog zastupnika odgurnuo laktom, ali i nakon što je u medije iscurila njegova stara fotografija na kojoj je zamaskiran u crnca, što je velik broj Kanađana protumačio kao rasistički čin.
Ugled mu je zasigurno poljuljao i skandal zbog zataškavanja istraga o korupciji u jednoj kanadskoj tvrtki.
Kako su se krize nagomilavale, liberalna većina u kanadskom parlamentu se smanjivala.
Niz političkih udaraca jasno je pokazao da su Trudeauovi dani odbrojeni. Tijekom ljeta birači su odbili liberalne kandidate na nekolicini izvanrednih izbora u nekoć liberalnim utvrdama, što je dovelo do početka unutarstranačkih nemira.
Trudeau, koji se pretvorio u polarizirajuću ličnost, jučer je rekao da je vrijeme za reset i za spuštanje temperature u kanadskoj politici.
Andrew Perez, direktor tvrtke Perez Strategies, rekao je da će liberalima sada biti izazov distancirati se od brenda Trudeau.
"To je bio glavni aspekt njihova uspjeha - ali to je funkcioniralo sve dok više nije", rekao je liberalni strateg za BBC.
Liberali su doživjeli pravi potop u zadnjim anketama. Imali su najnižu razinu podrške stranci od 2014. godine.
Konzervativci, predvođeni 45-godišnjim Pierreom Poilievreom - lako bi pobijedili na izborima.
Kanadskog premijera dokusurila je šokantna ostavka ključne zamjenice, bivše ministrice financija Chrystie Freeland. Ona je tada rekla da je razlog njezina odlaska njegov percipirani neuspjeh da shvati ozbiljno Trumpove prijetnje. Članovi njegove stranke počeli su javno davati do znanja da više ne podržavaju njegovo vodstvo. I time je pao posljednji domino, piše BBC.
Izgledno je da će na njegovo mjesto doći Pierre Poilievre, koji dvije godine predvodi konzervativce, a koji nikada nije propustio priliku oštro kritizirati politiku kanadskog premijera, s naglaskom na uvedeni porez na ugljik koji "ubija radna mjesta", preveliku državnu potrošnju i politiku useljavanja.
Mnogi sada predviđaju da bi ovaj apologet slobodnog tržišta mogao postati novi Trudeau.
Među mogućim nasljednicima na čelu liberala sada su bivša ministrica financija Freeland te bivši guverner kanadske i engleske središnje banke Mark Carney.
Pročitajte i ovo
Užas u Tibetu
Deseci mrtvih i ozlijeđenih u razornom potresu: Spasioci golim rukama kopaju po ruševinama, zamjenik gradonačelnika briznuo u plač
Pročitajte i ovo
Osjetio se i u susjednim državama
VIDEO Snažan potres pogodio Tibet: Gotovo stotinu poginulih, u tijeku akcija spašavanja