VIDEO Snimka nadzorne kamere ključna za rekonstrukciju: Sekunde prije tragedije
Piše Dnevnik.hr,
25. srpnja 2013. @ 13:20
Nadzorna kamera postavljena uz prugu kod Santiaga de Compostele zabilježila je izlijetanje putničkog vlaka iz tračnica. U nesreći je poginulo najmanje 80 ljudi.
Podijelite
Jednu od najtežih željezničkih nesreća u povijesti Španjolske snimila je nadzorna kamera postavljena uz prugu blizu grada Santiaga de Compostele.
Na snimci koja traje tek desetak sekundi vidi se brzi nalet putničkog vlaka u oštrom zavoju te njegovo zastrašujuće iskakanje iz tračnica.
U trenutku kada se sasvim približio kameri, snimka je prekinuta.
Ovako izgleda uobičajeni prolazak vlaka istim zavojem
Na YouTubeu je objavljena snimka uobičajenog prolaska vlaka istim zavojem gdje je došlo do tragedije. U usporedbi sa snimkom same nesreće, vidi se da je uobičajena brzina kretanja na tom dijelu znatno manja od one kojom je vlak sinoć ondje dojurio.
Poginulo 80, ozlijeđeno više od 170 ljudi
Prema podacima galicijskog ministarstva zdravstva koje prenosi Reuters, u nesreći je poginulo 80, a ozlijeđeno je više od 170 ljudi.
U bolnicama se nalazi još 94 ozlijeđenih, od kojih je 35, uključujući četvero djece, u teškom stanju. Svi putnici u vlaku su identificirani, a potraga za mrtvima je službeno prekinuta. Osim španjolskih, stradali su i državljani drugih zemalja, ali točan popis zasad nije objavljen.
Vlak se, inače, kretao na liniji Madrid-El Ferrol, a iz tračnica je iskočio u srijedu u 20:41, u oštrom zavoju nekoliko kilometara prije željezničkog kolodvora u Santiago de Composteli.
Strojovođa pod istragom
Premda službenih informacija o uzrocima nesreće još nema, pretpostavlja se da je vlak u kobni zavoj, u kojem je kretanje ograničeno na 80 km/h, uletio barem dvostruko brže od dopuštenog.
Agencija AP angažirala je stručnjake koji su, analizirajući kadar po kadar snimke nadzorne kamere, zaključili da je vlak jurio brzinom između 144 i 192 km/h.
U vlaku su bila dvojica strojovođa, a protiv jednog od njih je pokrenuta istraga i uskoro bi ga trebala ispitati policija, javio je Reuters. Ista je agencija izvijestila da je zbog istrage naređeno zadržavanje strojovođe u bolnici, u koju je prebačen s lakšim ozljedama.
Pozivajući se na izvješća španjolskih medija, BBC javlja da se osumnjičeni strojovođa zove Francisco Jose Garzon Amo (52) te da je nakon nesreće iz svoje kabine uspio uspostaviti radio vezu s kolodvorom rekavši da je vlak u zavoj uletio brzinom od 190 km/h. Razloge tako brze vožnje nije spominjao.
Vlak je bio u vlasništvu tvrtke Renfe, čiji direktor Julio Gomez-Pomar Rodriguez tvrdi da Garzon Amo ima 30 godina iskustva, a da je u Renfeu zaposlen godinu dana. On kaže i da vlak 'nije imao nikakvih operativnih problema' te da je jučer ujutro prošao tehnički pregled.
'Bolje da vam ne pričam što sam vidio u jednom vagonu'
Prema svjedocima, u trenutku nesreće čula se glasna eksplozija. 'Zvučalo je kao grmljavina. Kao da je potres', rekao je novinarima jedan svjedok koji je u trenutku nesreće bio u svojoj kući u blizini pruge.
'Čula se zaglušujuća buka i odmah smo otrčali prema tračnicama. Pomogao sam u izvlačenju nekoliko ozlijeđenih i mrtvih iz vlaka. Ušao sam u jedan od vagona, ali bolje da vam ne pričam što sam ondje vidio', ispričao je za Reuters drugi svjedok.
Trodnevna žalost u Španjolskoj
Mjesto tragedije u četvrtak je obišao španjolski premijer Mariano Rajoy, koji je rodom iz Santiago de Compostele. Ondje je, između ostalog, najavio da će u cijeloj Španjolskoj proglasiti trodnevnu žalost. Regionalne galicijske vlasti za tu su pokrajinu već ranije proglasile sedmodnevnu žalost.
Španjolski kralj Juan Carlos i prijestolonasljednik Felipe prekinuli su zbog nesreće službene aktivnosti, objavila je kraljevska kuća.
Papa poziva na molitvu za žrtve
Papa Franjo iz Rio de Janeira je uputio poziv na molitvu za žrtve i njihove obitelji. Nesreća se dogodila uoči svetkovine zaštitnika Galicije svetog Jakova, a lokalne su vlasti otkazale sve proslave.
U Španjolsku stižu izrazi sućutu državnika iz cijelog svijeta, a među njima je i hrvatski premijer Zoran Milanović.
Pruga u prometu od kraja 2011.
Dio pruge na kojemu se dogodila nesreća pušten je u promet u prosincu 2011., a povezuje gradove Orense, Santiago de Compostelu i La Corunu.