Aco Martinović, koji je na Cetinju ubio 12 osoba, među kojima i dvoje djece, nije bio nikakav medicinski fenomen, kako je to tvrdio premijer Crne Gore Milojko Spajić. Upozorila je na to psihologinja Anđela Novaković i podsjetila da je Aco Martinović ranije kažnjavan zbog obiteljskog nasilja i nelegalnog posjedovanja oružja, što može ukazivati na određene obrasce u njegovu ponašanju.
"Od Ministarstva unutrašnjih poslova saznali smo da im počinitelj nije bio sigurnosno interesantan dok ga je premijer opisao kao medicinski fenomen. Važno je naglasiti da osoba s poremećajem osobnosti nije medicinski fenomen, niti bilo koji mentalni poremećaj sam po sebi znači da će nastupiti ovakvi događaji. Međutim, kada se takvoj strukturi osobnosti dodaju prethodno nasilničko ponašanje, kaznena evidencija za nelegalno posjedovanje oružja i sklonost zlouporabi alkohola, rizik za ovakve incidente značajno raste", objasnila je Novaković.
"Osoba s ovakvom prošlošću često može imati naglašen osjećaj vlastite važnosti, grandioznosti i želju za kontrolom. Često nedostaje sposobnost da uvaži osjećaje drugih i pokazuje sklonost brzim, nekontroliranim emocionalnim reakcijama. Generalno, ovakve osobe imaju slabiju kontrolu impulsa i nisku toleranciju na frustraciju“, objasnila je psihologinja, piše Nova.rs.
Faktori rizika
Istaknula je i da prisutnost psihijatrijske dijagnoze nije jedini faktor rizika: "Istraživanja pokazuju da oko 20 posto osoba koje su počinile masovna ubojstva ima dijagnostticiran mentalni poremećaj. S druge strane, čak 80 posto njih ima prethodnu povijest nasilnih kaznenih djela, pri čemu je 70 posto kažnjavano za obiteljsko nasilje."
Odgovarajući na upit o psihološkom kontekstu ubojstava bliskih rođaka i prijatelja, uključujući djecu, Novaković je istaknula da se takvi postupci mogu razumjeti kroz poremećaj mišljenja i afekta: "Pretpostavka je da počinitelj u tom trenutku nije imao subjektivni doživljaj da radi nešto pogrešno. U svojoj izmijenjenoj realnosti, smatrao je da su njegovi postupci ispravni i opravdani."
Dodala je da ovakva stanja zahtjevaju hitnu medicinsku reakciju, koja je u ovom slučaju izostala: "Važno je napomenuti da ovakva stanja mogu nastati naglo, kao posljedica unutrašnje ili Vanjske traume, a zloupoara alkohola može dodatno doprinijeti njihovu razvoju."
Terapija
Prema informacijama, Martinović je u studenome 2022. godine, nakon antisocijalnog ponašanja, bio predan Ministarstvu zdravlja, ali nije hospitaliziran. Psihijatrijski pregled nije ukazao na neposrednu opasnost, već mu je propisana terapija.
"Psihijatar prilikom prvog pregleda procjenjuje mentalno stanje pacijenta, postavlja dijagnozu i izrađuje plan terapije. U konkretnom slučaju, počinitelj je samo jednom bio na pregledu u pratnji policije. Tada je dobio terapiju, ali nije upućen na bolničko liječenje“, rekla je Novaković i naglasila da Zakon o zaštiti mentalno oboljelih ne dozvoljava prisilno zadržavanje ako nema dokaza da osoba ugrožava sebe ili druge.
"Pretpostavlja se da počinitelj tijekom procjene nije pokazivao znake psihotičnosti niti je procijenjeno da je opasan. Psihijatar je prepisao terapiju i napravio plan liječenja, ali nije mogao predvidjeti hoće li pacijent terapiju redovno uzimati“, objasnila je Novaković.
Pročitajte i ovo
Dostojanstven život
Zaboravite na Njemačku, zbog boljih plaća i uvjeta i Nijemci hrle u jednu drugu europsku zemlju: "Ne vraćam se nikad!"
Pročitajte i ovo
apokaliptično stanje
FOTO/VIDEO Okovani snijegom i ledom: Upozorenja za tornado, na udaru više od 60 milijuna ljudi
Pročitajte i ovo
Rat u Ukrajini
Rusija tvrdi: "Postigli smo značajan napredak u istočnoj Ukrajini..."