Obavijesti Video Pretražite Navigacija
nadvila se tama

Dramatične snimke erupcije vulkana, stup pepela visok je 5 kilometara: "Zvučalo je poput udara groma"

Vulkan Sinabung na Sumatri bio je neaktivan godinu dana, a u zadnja tri dana imao je dvije erupcije. Vlasti upozoravaju ljude na mogućnost izbacivanja lave.

Indonezijski vulkan Mount Sinabung na Sumatri u ponedjeljak je uz gromoglasan zvuk, u drugoj erupciji u posljednja tri dana izbacio golem stup pepela visok pet kilometara, a nad čitavim se područjem, po pričanju očevidaca, nadvila tama.

Pročitajte i ovo Posljedice erupcije vulkana - 1 Lava se slijeva, gore kuće Hrvat za Dnevnik Nove TV s Islanda: ''Sada je problem drugi vulkan koji je erumpirao unutar zida koji je trebao braniti grad'' Island, 14.01.2024. - 2 Kod Grindavika VIDEO Lava se izlila na ulice, vatra guta kuće, stanovnici očajni, hitne službe upozoravaju: "Ne prilazite gradu"

Erupcija Sinabunga uslijedila je nakon jednogodišnje neaktivnosti vulkana i druga je od subote, kada su vlasti upozorile stanovnike i turiste na moguće izbacivanje lave.

Na dramatičnim snimkama jutrošnje erupcije što su ih snimili stanovnici vidi se golem oblak gustog pepela koji se uzdiže nad vrhuncem planine u Karu na sjeveru Sumatre, visoke 2460 metara.

"Zvučalo je poput udara groma, a trajalo je nešto manje od 30 sekundi", rekao je u telefonskom razgovoru Reutersu lokalni stanovnik Fachrur Rozi Pasi.

Stanovnicima i turistima preporučuje se da ostanu izvan radijusa vulkana od 3 km te da nose zaštitne maske kako bi umanjili učinak rasipanja vulkanskog pepela, stoji u priopćenju Agencije za vulkanologiju i ublažavanje geoloških katastrofa.

Zasad nema informacija o ljudskim žrtvama, a glasnogovornica agencije za civilno zrakoplovstvo rekla je da se letovi i dalje odvijaju nesmetano.

"Nad područjem oko Sinabunga nadvio se mrak", rekao je Gilbert Sembiring, koji je stigao u posjet prijatelju. "Ova je erupcija bila veća od one prije dva dana."

Sinabung se nalazi u jednoj od vulkanski najaktivnijih zemalja svijeta. Stoljećima je bio neaktivan prije nego što je ponovo erumpirao godine 2010.

Indonezija je smještena na Pacifičkom vatrenom prstenu, području poznatom po seizmičkoj aktivnosti i vulkanskim erupcijama. Na njezinu teritoriju nalazi se oko 130 aktivnih vulkana.

Povezane teme

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene