Priprema se inauguracija, a obavještajci upozoravaju: "Ovo bi mogla biti meta ekstremista"
Piše A. L.,
15. siječnja 2025. @ 11:10
Ukupno će biti oko 25.000 pripadnika snaga reda i vojnog osoblja na licu mjesta kako bi osigurali inauguraciju.
Podijelite
Američke agencije za nacionalnu sigurnost upozoravaju da će inauguracija novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa biti "atraktivna potencijalna meta" za nasilne ekstremiste iako kažu da nema konkretnih vjerodostojnih prijetnji.
Potencijalni počinitelji, posebice oni s "pritužbama povezanim s izborima", mogli bi polaganje prisege novoizabranog predsjednika vidjeti kao svoju posljednju priliku da nasiljem utječu na rezultate izbora, napisala je skupina obavještajnih službi i agencija za provođenje zakona u procjeni prijetnje, koja nije javno objavljen, a pregledao ga je Politico.
Zabrinutost agencija odražava pojačano političko i potencijalno nasilno okruženje u kojem će Trump preuzeti vlast. Policija također pojačava sigurnosne napore za 20. siječnja.
Policija iz cijele zemlje stići će u DC. Gradska policijska uprava bit će pojačana s oko 4000 policajaca, rekla je šefica policije Pamela Smith na konferenciji za novinare u ponedjeljak.
Ukupno će biti oko 25.000 pripadnika snaga reda i vojnog osoblja na licu mjesta kako bi osigurali inauguraciju, rekao je Matt McCool, specijalni agent zadužen za terenski ured Tajne službe u Washingtonu.
Dužnosnici su bili u stanju pripravnosti mjesecima nakon dva pokušaja atentata na Trumpa tijekom kampanje 2024. i nedavnih napada ove godine u New Orleansu i Las Vegasu.
Procjena prijetnje, koju su sastavili FBI, Tajna služba, policija, vlada Washington DC-a i policijski odjel Vrhovnog suda, iznijela je mnoštvo scenarija iz noćne more i tipove ljudi koji bi ih mogli pretvoriti u stvarnost. Strani teroristi, domaći ekstremisti i vukovi samotnjaci mogli bi pokrenuti prijevare s bombama, letove dronovima ili napade vozilima, kažu oni.
Zatim je tu Iran. Islamska Republika već dugo pokušava ubiti Trumpa ili njegove savjetnike za nacionalnu sigurnost kao osvetu za ubojstvo generala Qassema Soleimanija, koje je Trump naredio tijekom svog prvog mandata. U procjeni prijetnje stoji da je 700.000 korisnika aplikacije društvenih medija Telegram prijetilo ubojstvom Trumpa dan nakon izbornog dana.
Dužnosnici za provođenje zakona također se brinu da bi prosvjedi oko inauguracije mogli postati burni. Brojne skupine podnijele su zahtjev za dopuštenje za demonstracije, uključujući neke koje su ranije organizirale prosvjede koji su završili uhićenjima.
"Prošli prosvjedi nekih od ovih pojedinaca uključivali su blokade prometa, neovlašteni upad, uništavanje imovine i opiranje uhićenju", dodaje se u procjeni prijetnje, bez pojedinosti o ideologijama prosvjednika.
Dokument je slično formatiran kao agencija za procjenu prijetnji koju su poslale 2021. prije inauguracije predsjednika Joea Bidena. Jedan pored drugoga, dokumenti prikazuju kako su se opasnosti promijenile u posljednje četiri godine — posebice u vezi s prijetnjama Irana Trumpu i napetostima potaknutim ratom u Gazi. Procjena za 2025. također naglašava nove brige, posebno u vezi s prijevarama o bombama i razbojništvom.
John Cohen, bivši dužnosnik za borbu protiv terorizma koji je pomogao u sigurnosnom planiranju Bidenove inauguracije, rekao je da se ovogodišnji događaj suočava s više prijetnji nego onaj prije četiri godine, iako je prisega 2021. uslijedila samo nekoliko tjedana nakon što su izgrednici upali u Capitol.
"Kao netko tko je bio uključen u planiranje posljednje inauguracije, prijetnja je bila opasna", rekao je. "Dok danas sjedim ovdje, na temelju posla koji sam radio s policijom u posljednje četiri godine, okruženje prijetnji danas je još nestabilnije i opasnije nego što je bilo 2021. godine".