Talijanski premijer Mario Draghi predao je u četvrtak ostavku predsjedniku Sergiju Mattarelli, koji ga je zamolio da ostane u svojstvu vršitelja dužnosti, navodi se u priopćenju ureda predsjednika.
Podijelite
U priopćenju se ne navodi hoće li predsjednik Sergio Mattarella raspustiti parlament ili sazvati prijevremene izbore.
Bojkotirali su zastupnici tri stranke iz Draghijeve koalicije: Forza Italija, stranka desnice koju vodi bivši premijer Silvio Berlusconi, zatim krajnje desna Liga, koju vodi poopulist Matteo Salvini te populistički Pokret 5 zvijezda (M5S).
Kriza vlade nastupila je prošli tjedan kada članovi populističkog Pokreta pet zvijezda (M5S) nisu željeli glasati o velikom paketu pomoći gospodarstvu zbog rata u Ukrajini.
Draghijeva vlada zadržala je većinu i bez te stranke, no on je tada ponudio ostavku jer se raspao koalicijski "pakt povjerenja", ali je rekao da je spreman nastaviti ako sve stranke stanu uz njega, što se nije dogodilo.