Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Bivši čelnik Dinama ostaje u BiH

Sud BiH odlučio: Mamić ne može biti izručen Hrvatskoj, evo koje opcije sad ostaju

Slika nije dostupna
Slika nije dostupna
Prizivno vijeće suda BiH odlučilo je da Zdravko Mamić ne može biti izručen Hrvatskoj, prenijeli su u četvrtak lokalni mediji.

Sud u Sarajevu Hini je potvrdio da je odluka donesena, ali nije otkrio njezin sadržaj, uz obrazloženje kako traje postupak dostave zainteresiranim strankama.

Pročitajte i ovo Nastavak suđenja Mamićima - 1 Bivši igrači Dinama Nova svjedočenja na suđenju protiv Mamića: "Ne mogu se sjetiti da li je baš bilo tako, ali netko mi je donio novac" Zdravko Mamić mito i korupcija Mamić predsjedniku suda dao sat od 15.000 eura: "Htio sam ga imati na svojoj strani"

Da je sud odbio Mamićevo izručenje, objavio je list Dnevni avaz, pozivajući se na na tužiteljicu Gordanu Bosiljčić, koja je vodila postupak u ime tužiteljstva.

U sudu pojašnjavaju da su samo ispitivali postojanje zakonskih pretpostavki za izručenje i da konačnu odluku o tome donosi ministar pravosuđa BiH Josip Grubeša.

Očekivana odluka prizivnog vijeća potvrdila je stajalište izvanraspravnog vijeća istog suda koje je zaključilo kako ne postoji zakonska osnova za izručenje Mamića temeljem zahtjeva hrvatskog ministarstva pravosuđa i tjeralice županijskog suda u Osijeku.

Hrvatski sud bivšeg je izvršnog direktora "Dinama" nepravomoćno osudio na šest i pol godina zatvora zbog izvlačenja novca iz tog nogometnog kluba.

Mamić je uoči izricanja presude u lipnju pobjegao iz Hrvatske u BiH i otad boravi u Međugorju. Nakon toga je u BiH regulirao državljanstvo te zemlje, na koje ima pravo po rođenju te je ishodio i osobnu iskaznicu te putovnicu BiH.

Sud i tužiteljstvo BiH te Mamićeva obrana suglasni su kako Mamić ne može biti izručen jer je ugovor između BiH i Hrvatske o izručenju njihovih državljana potpisan u studenom 2012., a kaznena djela zbog kojih je Mamić osuđen i zbog kojih se traži njegovo izručenje počinjena su prije toga pa bi u njegovu slučaju to značilo retroaktivnu primjenu ugovora, što ne bi bilo zakonito.

Tužiteljstvo BiH na ekstradicijskom ročištu 17. srpnja reklo je kako bi Hrvatska slučaj Mamić trebala prepustiti bosanskohercegovačkom pravosuđu, što znači ili nastavak postupka u BiH ili slanje zahtjeva da Mamić kaznu izdržava u toj zemlji u slučaju pravomoćne presude. (Hina)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene