Oberschall je prvi svjedok na haškom suđenju vođi srpskih radikala, koje je počelo 7. studenoga ove godine. Šešelja optužnica tereti da je, među ostalim, govorom mržnje poticao ne samo pripadnike svojih dobrovoljačkih postrojbi nego i drugih snaga na ratne zločine u Hrvatskoj, uključivši pokolj na Ovčari, BiH i za progon Hrvata u Vojvodini.
Pročitajte i ovo
"Amerika je podijeljena"
Politički konzultant ocijenio ponašanje Trumpa tijekom stravičnog napada: "Moćne slike obišle su svijet, uspio je u svom naumu"
Atentat na bivšeg predsjednika
Stručnjak za sigurnost otkriva najveći propust na Trumpovu skupu: "Bili su u šoku, a sve bi spriječili da su učinili samo jednu stvar"
Oberschall je precizirao da je, na poziv tužiteljstva, analizirao
zapise oko 400 Šešeljevih govora i javnih nastupa koje je u 40 zbirki objavila Srpska radikalna stranka.
"Tipični Šešeljev govor počeo bi glorifikacijom Srba, za koje bi
rekao da su veliki narod, ali da su žrtve ranijih zločina koje su
počinili vanjski i unutarnji neprijatelji koji im ponovo prijete",
rekao je svjedok.
"Reakcija na to je da se poduzme akcija za eliminiranje izvora
prijetnje i to agresivnim i nasilnim sredstvima", posvjedočio je Oberschall.
On je dodao da je Šešelj, iako je pozivao na nenasilno rješenje kao bolje, zagovarao "nasilje, a ne kompromis".
Prema njegovim rečima, Šešelj je u govorima kao cilj isticao "potpuno podčinjavanje protivnika ideji velike Srbije", a nasilje - uključujući etničko čišćenje i "aneksiju velikih dijelova teritorija Hrvatske i drugih dijelova Jugoslavije" - u postizanju tog cilja proglašavao je "prihvatljivim" i "primjerenim".
"U mnogim od tih tekstova, Šešelj je prijetio drugim narodima, navodeći protjerivanje, razmjenu stanovništva, osvetu i odmazdu. Za ono što se događalo Šešelj je, kazao je Oberschall, okrivljavao druge narode.
Ponavljajući to u svojim nastupima, Šešelj je, prema svjedoku, "sijao strah" među onima koji su ga slušali, a posljedica je bila "javna podrška za političara koji zagovara nasilje kao sredstvo za uklanjanje prijetnje".
Kao primjer takvih govora, tužitelji su u sudnici pustili snimku
Šešeljevog intervjua iz 1991., u kojem govori o opasnosti za Srbe od "ustaške kame" novog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i ponavljanja genocida iz Drugoga svjetskog rata.