Unatoč sličnim imenima i zajedničkom osoblju Europsko vijeće i Vijeće Europske unije imaju vrlo različite uloge i članove, a treba ih razlikovati i od Vijeća Europe.
Što je Vijeće Europe?
Vijeće Europe nije institucija Europske unije. To je međunarodna organizacija sa sjedištem u Strasbourguposvećena zaštiti ljudskih prava, demokracije i vladavine prava.
Pročitajte i ovo
Mala škola izbora
Što je Europski parlament?
Pročitajte i ovo
Mala škola izbora
Što je Europska komisija?
Što radi Vijeće EU?
Vijeće Europske unije, koje se neformalno naziva i Vijeće ministara, pregovara o zakonodavnim aktima EU-a i donosi ih, a čine ga ministri i ministrice nacionalnih vlada iz svih država članica s obzirom na područje politike o kojem se raspravlja.
Predsjedanje Vijećem EU-a svakih šest mjeseci preuzima druga država članica, a svake godine organizira se oko 70 do 80 sastanaka Vijeća.
Vijeće EU-a i Europsko vijeće su dvije glavne institucije EU-a, u koje se ubrajaju još i Europska komisija (EK) i Europski parlament (EP). Te institucije zajedno određuju smjer politike EU-a i imaju različite uloge u zakonodavnom postupku:
- Europsko vijeće utvrđuje opći politički smjer i prioritete EU-a
- Europska komisija podnosi prijedloge novih zakonodavnih akata
- Vijeće EU-a i Europski parlament pregovaraju, dogovaraju se i zajednički donose europske zakonodavne akte
Europsko vijeće i Vijeće treba razlikovati od Vijeća Europe. Vijeće Europe nije institucija EU-a. Riječ je o međunarodnoj organizaciji sa širim članstvom i sjedištem u Strasbourgu koja štiti ljudska prava, demokraciju i vladavinu prava.
Pročitajte i ovo
Pazit će na regularnost
Ustavni sud imenovao Etičko povjerenstvo za europske izbore: Pogledajte tko će ocjenjivati ponašanje sudionika
Što radi Vijeće EU-a?
1. Pregovara o zakonima EU-a i donosi ih
Vijeće je nezaobilazan donositelj odluka u EU-u. U većini slučajeva Vijeće pregovara o zakonodavnim aktima i donosi ih zajedno s EP-om putem redovnog zakonodavnog postupka poznatog i kao "suodlučivanje".
Postupkom suodlučivanja koristi se u područjima politike za koja je nadležan samo EU ili su u zajedničkoj nadležnosti EU-a i država članica. U tim slučajevima Vijeće donosi zakone na osnovi prijedloga koje je podnijela Komisija.
2. Koordinira politike država članica
Vijeće je odgovorno za koordiniranje politika država članica u određenim područjima kao što su:
- ekonomska i fiskalna politika
Vijeće koordinira ekonomsku i fiskalnu politiku država članica kako bi ojačalo ekonomsko upravljanje u EU-u, prati njihove proračunske politike i jača fiskalni okvir EU-a te se također bavi pravnim i praktičnim aspektima upotrebe eura, financijskim tržištima te kretanjima kapitala
- obrazovanje, kultura, mladi i sport
Vijeće u tim područjima donosi okvire politike EU-a i planove rada kojima se utvrđuju prioriteti za suradnju između država članica i Komisije
Vijeće sastavlja godišnje smjernice i preporuke za države članice koje se temelje na zaključcima Europskog vijeća o stanju u području zapošljavanja u EU-u
Pročitajte i ovo
Mala škola izbora
Što je Europsko vijeće?
Pročitajte i ovo
Mala škola izbora
Tko je europski ombudsman?
3. Razvija zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku EU-a
Vijeće definira i provodi zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku EU-a na osnovi smjernica koje utvrđuje Europsko vijeće. To uključuje razvojnu i humanitarnu pomoć EU-a, obranu i trgovinu.
Zajedno s Visokim predstavnikom Unije za vanjske poslove i sigurnosnu politiku Vijeće osigurava jedinstvo, dosljednost i učinkovitost vanjskog djelovanja EU-a.
4. Sklapa međunarodne sporazume
Vijeće ovlašćuje Komisiju da u ime EU-a pregovara o sporazumima između EU-a i zemalja nečlanica te međunarodnih organizacija. Na kraju pregovora Vijeće na temelju prijedloga Komisije odlučuje o potpisivanju i sklapanju sporazuma.
Vijeće donosi konačnu odluku o sklapanju sporazuma, nakon suglasnosti EP-a (koja je potrebna u područjima na koja se primjenjuje postupak suodlučivanja) i ratifikacije sporazuma u svim državama članicama EU-a.
Sporazumi mogu obuhvaćati široka područja poput trgovine, suradnje i razvoja ili određene sektore kao što su tekstilna industrija, ribarstvo, carine, promet, znanost i tehnologija itd.
5. Donosi proračun EU-a
Vijeće s Parlamentom donosi proračun EU-a. Proračun se odnosi na razdoblje od jedne kalendarske godine. Obično se donosi u prosincu i na snazi je od 1. siječnja sljedeće godine.
Kako funkcionira Vijeće EU-a, detaljno možete vidjeti na službenim internetskim stranicama Vijeća.