Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi u četvrtak je osudio vanjsku politiku Sjedinjenih Država i pohvalio partnerstvo Pekinga i Moskve te dodao da je humanitarna situacija u Gazi "sramota za civilizaciju".
Wang, iskusni sedamdesetogodišnji diplomat, osudio je višestruke američke pokušaje pritiska na Peking i "njihovo nastojanje da se pod bilo kojim izgovorom okrivi Kina", a to je "doseglo nezamislivu razinu".
"Neprestano niču novi načini vršenja pritiska na Kinu, a popis jednostranih sankcija stalno se produljuje", naglasio je Wang Yi, dodajući da se "odlučno protivimo bilo kakvoj hegemoniji i zastrašivanju.”
Kinesko-američki odnosi napeti su oko nekoliko točaka: po pitanju Tajvana i trgovine, potom su rivali u razvoju tehnologija i u borbi za utjecaj u azijsko-pacifičkom području, kao i po pitanju stajališta o ljudskim pravima.
Wang Yi je ove izjave dao tijekom godišnjeg zasjedanja kineskog parlamenta.
Pročitajte i ovo
slabije magnitude
Seizmolog o potresima koji su uznemirili Zagrepčane: "Područje se aktiviralo..."
Po pitanju Tajvana, upozorio je da će tajvanski čelnici koji traže neovisnost morati polagati račune povijesti. Kina Tajvan smatra svojim teritorijem, a neovisnost otoka podupiru Sjedinjene Države.
Wang Yi je također odbacio ideju da Peking predstavlja prijetnju svjetskom poretku.
"U vremenima nestabilnih i složenih međunarodnih odnosa, Kina će odlučno biti snaga mira, stabilnosti i napretka u svijetu", istaknuo je.
Wang Yi je ponovno potvrdio potporu Pekinga palestinskoj stvari i još jednom zatražio od UN-a priznanje cjelovite palestinske države.
"Nema dobre izlike za masakr civila", naglasio je Wang, dok sukob između Izraela i Hamasa još uvijek bjesni u pojasu Gaze.
"Činjenica da se danas, u 21. stoljeću, ova humanitarna katastrofa ne može zaustaviti ljudska je tragedija, štoviše, to je sramota za civilizaciju", dodao je, ponovivši poziv svoje zemlje na prekid vatre.
Kineski ministar također je u četvrtak branio dobre odnose svoje zemlje s Rusijom, dok Kinu Zapad kritizira po pitanju Ukrajine.
Premda Peking poziva na poštivanje teritorijalnog integriteta svih zemalja, uključujući Ukrajinu, nikada nije javno osudio Moskvu.
Pročitajte i ovo
Pripravnost za rat
Kim Jong Un nakon vojne vježbe neprijatelja: "Moramo brzo biti savršeno spremni za rat"
"Kina i Rusija stvorile su novi model odnosa dviju velikih sila, potpuno drukčiji od starog, iz ere hladnog rata", rekao je Wang Yi.
"Temeljen na nesvrstanosti i izbjegavanju konfrontacija i ciljanja trećih zemalja, nastavit ćemo putem trajnog dobrosusjedskog prijateljstva i produbljivanja ukupne strateške suradnje s Moskvom", istaknuo je.
Kina se nastoji pozicionirati kao posrednik i neutralna strana u ratu, no odnos Pekinga i Moskve produbio se od početka sukoba.
O Europskoj uniji, koja pokazuje sve veće nepovjerenje prema Kini i opisuje Kinu istovremeno kao "partnera, konkurenta i sistemskog suparnika", Wang Yi je ocijenio da "ovo trostruko pozicioniranje niti je u skladu sa stvarnošću niti je održivo u praksi".
Tu je poziciju Europske unije opisao "kao da je automobil na raskrižju i upaljena su sva crvena, žuta i zelena svjetla. U kojem smjeru voziti?", upitao je.
"Ne postoji temeljni sukob interesa između Kine i Europe", istaknuo je Wang Yi, za kojeg "zajednički interesi dviju strana uvelike nadmašuju njihove razlike".