SAD i Velika Britanija napale su nešto iza ponoći ciljeve povezane s hutistima u Jemenu, izjavila su četiri američka dužnosnika Reutersu, a nešto kasnije stigla je i službena potvrda iz samog vrha dviju država - od američkog predsjednika te britanskog premijera.
Prijavljeni su napadi na glavni grad Sanau i Hudaydah, lučko uporište na Crvenom moru, javlja BBC.
Dužnosnik hutista potvrdio je na X-u, bivšem Twitteru, da su napadi izvedeni diljem Jemena.
"Američko-cionističko-britanska agresija na Jemen pokrenula je nekoliko napada na glavni grad, Sanu, pokrajinu Hudaydah, Saadu i Dhamar", objavio je dužnosnik hutista Abdul Qader al-Mortada.
Pročitajte i ovo
U Poljskoj
Tisuće na prosvjedu protiv reforme medija i uhićenja bivših ministara: "Preživjeli smo Ruse, preživjet ćemo Tuska"
Najavljena osveta: ''SAD i Britanija platit će visoku cijenu"
Zamjenik ministra vanjskih poslova Husa Hussein al-Izzi dao je izjavu za jemenski TV kanal Al-Masirah i rekao: ''SAD i Velika Britanija platit će visoku cijenu za ovu očitu agresiju".
Napadi su prestali oko jedan sat, a koalicija koja je izvela napad objavila je da nije imala gubitaka.
Oglasili se Biden i Sunak
''Danas su, prema mojim zapovijedima, američke vojne snage - s Ujedinjenim Kraljevstvom i uz potporu Australije, Bahreina, Kanade i Nizozemske - uspješno izvele napade na niz ciljeva u Jemenu koje koriste pobunjenički hutisti kako bi ugrozili slobodu plovidbe u jednom najvitalnijih plovnih putova svijeta'', navodi se u službenoj pisanoj izjavi američkog predsjednika Joe Bidena.
''Ovi udari su izravan odgovor na napade hutista na međunarodna pomorska plovila u Crvenom moru, koji su bez presedana, a uključuju korištenje protubrodskih balističkih projektila po prvi put u povijesti. Današnja obrambena akcija dolazi nakon opsežne diplomatske kampanje i sve brojnijih napade pobunjenih hutista na komercijalna plovila'', istaknuo je Biden.
''Ovi ciljani udari jasna su poruka da Sjedinjene Države i naši partneri neće tolerirati napade na naše osoblje niti dopustiti neprijateljskim akterima da ugroze slobodu plovidbe jednom od najkritičnijih svjetskih komercijalnih ruta. Neću oklijevati s daljnjim akcijama za zaštitu naših ljudi i slobodnog protoka međunarodne trgovine''. zaključuje se u Bidenovoj izjavi.
U priopćenju objavljenom u isto vrijeme kad i Bidenovo, britanski premijer Rishi Sunak potvrdio je da su Kraljevske zračne snage sudjelovale u napadima na objekte koje koriste hutistički pobunjenici u Jemenu.
"Ujedinjeno Kraljevstvo će se uvijek zalagati za slobodu plovidbe i slobodan protok trgovine. Stoga smo poduzeli ograničenu, nužnu i proporcionalnu akciju u samoobrani, zajedno sa Sjedinjenim Državama uz neoperativnu potporu Nizozemske, Kanade i Bahreina protiv ciljeva povezanih s ovim napadima, kako bismo degradirali vojne kapacitete hutista i zaštitili globalnu plovidbu'', navodi se u Sunakovu priopćenju.
Pročitajte i ovo
Rat u Europi
Povučen kontroverzni nacrt zakona: Brojni pokušavaju izbjeći mobilizaciju
Veći udari su zabilježeni i u luci Hudaydah, uporištu hutista u Crvenom moru, potvrdio je jemenski slobodni novinar Ali al-Sakani, koji je na mreži X objavio: "Zračni udari na položaje hutista u provincijama Sanaa, Saada, Dhamar i Hudaydah, rekli su mi lokalni stanovnici."
Svjedoci su za Reuters otkrili da su napadi bili usmjereni na vojnu bazu u blizini zračne luke glavnog grada, vojnu lokaciju u blizini zračne luke grada Taiz, pomorsku bazu u Al-Hudaidi i vojne lokacije u pokrajini Hadža.
Ovo je prvi put da su pokrenuti napadi protiv skupine koju podupire Iran otkako je počela ciljati međunarodne brodove u Crvenom moru krajem prošle godine.
Hutisti, koji kontroliraju veći dio Jemena, gađaju brodske rute na Crvenom moru kako bi iskazali podršku Hamasu, a napadi ugrožavaju međunarodnu trgovinu na ključnoj ruti između Europe i Azije koja čini oko 15 posto svjetskog brodskog prometa.
Pročitajte i ovo
Ratne igre
Europi prijete novi problemi: ''Ekonomske posljedice mogle bi biti ozbiljne''
Pentagon objavio detalje
Američki ministar obrane Lloyd Austin objavio je izjavu u kojoj kaže da je zajednička vojna akcija namijenjena ometanju i degradaciji sposobnosti hutista: ''Napadi su ciljali bespilotnu letjelicu hutista, površinsko plovilo bez posade, krstareću raketu za napad s kopna i obalni radar te mogućnosti zračnog nadzora.''
Šef Pentagona pratio je operaciju u stvarnom vremenu iz bolnice, gdje je imao operaciju raka prostate, potvrdio je dužnosnik Pentagona i dodao da je Austin bio aktivno uključen te da je s Bidenom razgovarao dvaput u posljednja 72 sata prije operacije.
Napade su izveli zrakoplovi, brodovi i podmornica, kazao je ranije američki dužnosnik za Reuters, a dužnosnici koje je citirao Associated Press govorili su o masivnom udaru odmazde korištenjem krstarećih projektila Tomahawk i borbenih zrakoplova koji polijeću s ratnih brodova.
Naveli su da mete hutista uključuju logistička središta, sustave protuzračne obrane i skladišta oružja.
Četiri zrakoplova RAF-a Typhoon bombardirala su dva cilja Hutija, a poletjeli su iz baze Akrotiri na Cipru.
Vjeruje se da su ovo prvi udari koje su Sjedinjene Države izvele protiv hutista u Jemenu od 2016. godine, napominje Reuters.
Noćašnji "kompleksni napad", kako su ga opisali Amerikanci opisali, dogodio se tjedan dana nakon zajedničke izjave SAD-a i ostalih država u kojima su oštro upozorili hutiste da će snositi posljedice ako nastave s napadima.
Pročitajte i ovo
Državno odvjetništvo šuti
Nešto je loše u zraku, zabrinuti su mještani: Zašto ni tri mjeseca nakon katastrofalnog požara u Osijeku nema novih informacija?
Ranije u četvrtak, vođa hutista izjavio je da svaki američki napad na tu skupinu neće proći bez odgovora.
Hutisti, koji su zauzeli veći dio Jemena u građanskom ratu, obećali su da će napadati brodove povezane s Izraelom ili koji idu prema izraelskim lukama. Međutim, mnogi od ciljanih brodova nisu imali veze s Izraelom.
Američka vojska priopćila je u četvrtak da su hutisti ispalili protubrodsku balističku raketu na međunarodne brodske putove u Adenskom zaljevu, što je 27. napad te skupine od 19. studenog.