"Svjedočimo sve manje profesionalnom ponašanju ruskih snaga. Povrijedili su turski zračni prostor... Ispalili su krstareće projektile s Kaspijskog jezera bez upozorenja", rekao je Carter nakon sastanka NATO-a u Bruxellesu.
Pročitajte i ovo
Rat u Ukrajini
SAD upozorio Ukrajinu: "Rusija će lansirati novi nadzvučni projektil u narednim danima"
snimljen napad
FOTO/VIDEO Izrael udario na sirijsku mornaricu, uništeno šest brodova
Moskva je u srijedu objavila da je ispalila više krstarećih projektila na sirijske ciljeve s Kaspijskog jezera, preko Irana i Iraka, što je udaljenost od gotovo 1500 kilometara.
Rusi 'idu na ruku' Islamskoj državi, evo i zašto
SAD je priznao da su zrakoplovi američke koalicije koji bombardiraju islamiste u Siriji morali najmanje jednom promijeniti smjer kako bi izbjegli bliski susret s ruskim zrakoplovima. Carter je rekao da je ruski zrakoplov prošao na nekoliko milja od američke bespilotne letjelice.
SAD isključuje vojnu suradnju s Rusijom u Siriji. No nastoji postići dogovor o operativnim procedurama radi sigurnosti pilota.
Turska traži od NATO-a da pojača raketne snage u zemlji
Turska je u četvrtak pozvala svoje saveznike u NATO-u da pojačaju proturaketnu zaštitu na njezinu teritoriju, jer je Njemačka najavila da će povući svoje raketne sustave Patriot, a to uskoro namjerava učiniti i SAD.
NATO sada čeka da uskoče druge članice.
Nekoliko dana nakon što su ruski zrakoplovi povrijedili turski zračni prostor u blizini Sirije, turski veleposlanik pri NATO-u pozvao je NATO da zadrži na turskom teritoriju protuzračne raketne sustave, kazala su dva izvora upoznata s razgovorima na sastanku ministara obrane u Bruxellesu.
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da je spreman poslati kopnene snage da brane Tursku pa se sada postavljaju pitanja o NATO-ovoj strategiji u toj zemlji, koja graniči i sa Sirijom i s Irakom.
Njemačka ministrica obrane rekla je da će Berlin idući tjedan isključiti svoje Patriot sustave u Turskoj i povući većinu vojnika koji s njima rade do Božića. Svi vojnici i oprema trebali bi biti povučeni do kraja siječnja.
"Ta odluka (o povlačenju Patriota) je ispravna", kazala je Ursula von der Leyen.
"Pitanje je koja se vrsta opasnosti može otkloniti kojim načinom", kazala je. Čini se da je time sugerirala da su turski vojni zrakoplovi sposobni presresti strane vojne zrakoplove.
Potvrdivši tu sugestiju i priznajući da se razgovara o tome kako umiriti Tursku i odvratiti Rusiju, Stoltenberg je nakon jutarnjeg sastanka novinarima kazao: "Sada vidimo druge vrste izazova. Ali opet, razgovaramo s različitim saveznicima, s Turskom, o tome kako i na koji im način možemo pomoći."
NATO je postavio sustave Patriot u Tursku u siječnju 2013., a sada ih ondje ima još i Španjolska radi zaštite turskog teritorija od napada iz Sirije.
SAD će uskoro povući svoje sustave radi modernizacije. Francuska i Italija navodno su spremne pridružiti se Španjolskoj, no odluka o tome još nije donesena, kažu upućeni izvori.
Francuska i Velika Britanija navodno žele da NATO iskoristi svoje nove snage za brzo djelovanje od 5000 vojnika izvan granica Saveza, pa tako i radi stabilizacije vlada u Libiji ili Siriji.
Druge države, među kojima Poljska i baltičke republike, traže s druge strane stalnu nazočnost NATO-a na svojem teritoriju radi zaštite od Rusije. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook