Vladimir Putin otvoren je za razgovor o dogovoru o prekidu vatre u Ukrajini s Donaldom Trumpom, ali isključuje bilo kakve veće teritorijalne ustupke i inzistira na tome da Kijev odustane od ambicija da se pridruži NATO-u.
Kazalo je to za Reuters pet bivših i sadašnjih ruskih dužnosnika koji su upoznati s politikom Kremlja.
Novoizabrani američki predsjednik Trump, koji je obećao brzo okončanje sukoba, vraća se u Bijelu kuću u vrijeme ruske nadmoći. Moskva kontrolira dio Ukrajine veličine američke države Virginije i napreduje najbržim tempom od prvih dana invazije 2022.
U prvom detaljnom izvješćivanju o tome što bi predsjednik Putin prihvatio u bilo kojem dogovoru uz Trumpovo posredovanje, pet izvora reklo je da bi se Kremlj općenito mogao složiti oko zamrzavanja sukoba duž prve crte bojišnice. Možda postoji prostor i za pregovore o preciznoj podjeli četiriju istočnih regija Donecka, Luganska, Zaporižje i Hersona, tvrde tri izvora.
Dok Moskva tvrdi da su četiri regije u potpunosti dio Rusije, branjeni nuklearnim kišobranom zemlje, njezine snage na terenu kontroliraju 70 do 80 % teritorija s oko 26.000 četvornih kilometara koje još drže ukrajinske trupe.
Rusija bi također mogla biti otvorena za povlačenje s relativno malih dijelova teritorija koje drži u regijama Harkiv i Mikolajiv, na sjeveru i jugu Ukrajine, rekla su dva dužnosnika.
Dva izvora rekla su da bi odluka odlazećeg američkog predsjednika Joea Bidena da dopusti Ukrajini da ispali američke projektile ATACMS duboko u Rusiju mogla zakomplicirati i odgoditi bilo kakvo rješenje. Ako se ne dogovori prekid vatre, rekla su dva izvora, Rusija će se boriti dalje.
Iako Rusija neće tolerirati pridruživanje Ukrajine NATO-u ili prisutnost NATO trupa na ukrajinskom tlu, otvorena je za razgovor o sigurnosnim jamstvima za Kijev. Kremlj bi mogao tražiti od Kijeva i da ograniči veličinu svojih oružanih snaga te da neće ograničiti uporabu ruskog jezika.
Na Reutersovo pitanje kako bi mogao izgledati mogući prekid vatre, dva ruska izvora pozvala su se na nacrt sporazuma koji je umalo odobren u travnju 2022. nakon razgovora u Istanbulu, a koji je Putin u javnosti spominjao kao moguću osnovu za dogovor. Prema tom nacrtu, Ukrajina bi trebala pristati na trajnu neutralnost u zamjenu za međunarodna sigurnosna jamstva od pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a: Britanije, Kine, Francuske, Rusije i Sjedinjenih Država.
Jedan od ruskih dužnosnika rekao je da neće biti sporazuma ako Ukrajina ne dobije sigurnosna jamstva.
Pročitajte i ovo
uzbuna zbog oštećenih kabela
Panika zbog sabotaže! Švedske vlasti prate kineski brod, na mjesto incidenta poslale mornaricu
Pročitajte i ovo
Pola kile
Žena kupila krumpire, a kad je otvorila vrećicu, uslijedio je šok: "Mi smo čudo"