Vladimir Putin i Jevgenij Prigožin tajno su se sastali u Kremlju 29. lipnja, samo tjedan dana nakon pobune koju je protiv Putinova režima poveo šef Wagnera, potvrdio je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Sastanak je trajao tri sata, a na njemu je nazočilo 35 osoba, piše CNN. Dva zapovjednika Wagnera rekla su Putinu da će se nastaviti boriti za njega, tvrdi Peskov.
Pročitajte i ovo
štrajk na sudovima
Prijeti li pravosuđu totalni kolaps? "Odustat ćemo i od hitnih predmeta"
"Putin je na sastanak pozvao sve zapovjednike Wagnera i vodstvo privatne vojske", kazao je Peskov i dodao:"Jedino što možemo reći jest da je predsjednik ocijenio djelovanje Wagnera na bojišnici i dao svoju ocjenu događaja 24. lipnja. Putin ih je poslušao i ponudio razne mogućnosti zapošljavanja".
Prigožin se otad nalazi u Rusiji, a ne u egzilu u susjednoj Bjelorusiji, kako se nagađalo, piše Daily Mail.
Pročitajte i ovo
A tek je počelo
U samo jednom danu pala mjesečna količina kiše: Zbrajaju se mrtvi, desetljećima nije bilo toliko oborina
Navodi o važnom sastanku pristižu istovremeno s nagađanjima kako je šefu Wagnera povjeren zadatak da uz pomoć svojih plaćenika ubije ukrajinskog čelnika Volodimira Zelenskog i "donese njegovu glavu" u Kremlj.
Volodimir Zelenski na Zmijskom otoku - 1
(Foto:
Associated Press / Screenshot)
Prigožin bi za Rusiju mogao izvesti "velike grozote" kako bi se iskupio Putinu za svoju oružanu pobunu kojoj je bio cilj srušiti ruskog ministra obrane Sergeja Šojgua i načelnika stožera obrane Valerija Gerasimova, kazao je jedan od najuglednijih moskovskih urednika i dobitnik Nobelove nagrade Dmitri Muratov.
"Mislim da (Prigožin) neće tražiti oprost (od Putina)", kaže Muratov u svom istraživačkom mediju Nova Gazeta, a prenosi na svom kanalu Živoj Gvozd na YouTubeu.
Pročitajte i ovo
masakr u Beogradu
Roditelji dječaka ubijenog u školi objavili što je napisao: "Slomljena srca opet nam se slamaju..."
"Mogao bi pokušati organizirati atentat na Zelenskog i donijeti glavu predsjednika Ukrajine Kremlju. Mora učiniti nešto što će isprati gorak okus izdaje Rusije", smatra Muratov.
Ilustracija
(Foto:
AFP)
Nakon prekinute oružane pobune 24. lipnja Putin je brzo povukao prijetnje da će Prigožina optužiti za izdaju, a vođa Wagnera i oko 8000 njegovih vojnika trebali su otići u Bjelorusiju. Uvjeti su to sporazuma o primirju u kojem je posredovao bjeloruski predsjednik Aleksander Lukašenko.
Pročitajte i ovo
sastanak u Vilniusu
Glavni tajnik NATO-a sazvao sastanak Erdogana i Kristerssona: "Važno je da sljedeći tjedan imamo pozitivan ishod"
Ipak, vjerovalo se kako je Prigožin ostao u Rusiji, a kako su njegove snage ostale netaknute.
Zapovjednik Viktor Zolotov, čelnik ruske nacionalne garde, i Sergej Nariškin, šef ruske obavještajne službe, također su bili na tajnom sastanku s Prigožinom, kao i viši Wagnerovi zapovjednici, tvrde zapadne obavještajne službe.