U svom televizijskom obraćanju predsjednik Tunisa Kais Saied rekao je da je pravosuđu dao “niz prilika i upozorenja da se dovede u red”, prenosi Reuters. Nekoliko sati kasnije objavljena je predsjednikova odluka o smjenama. Među smijenjenim sucima je i Youssef Bouzaker, bivši čelnik Vrhovnog sudbenog vijeća, čije je članove predsjednik Saied ranije ove godine smijenio i zamijenio novim ranije kako bi preuzeo kontrolu nad pravosuđem.
Pročitajte i ovo
Bijeg iz nemrinih zemalja
Nitko ne želi afričke imigrante
Na meti nova Vlada
Novi prosvjedi u Tunisu: 'Diktator pao, diktatura ne'
Vijeće je imalo ulogu zaštite neovisnosti pravosuđa nakon revolucije u Tunisu 2011. kojom je uvedena demokracija, a prozvali su predsjednika da se ne miješa u pravosudne procese nakon promjena koje je uveo. Na listi smijenjenih je i sudac Bachir Akremi, kojega politički aktivisti optužuju da je previše blizak islamističkoj stranci Ennahda i da je zbog toga stopirao neke sudske postupke protiv te stranke. I Akremi i prozvana stranka to poriču.
Pročitajte i ovo
posada spašena
VIDEO Poznat razlog potonuća tankera s 1000 tona goriva, vlasti na nogama zbog straha od velikog ekološkog zagađenja
Pročitajte i ovo
ZAPADNA AFRIKA
Rat u Ukrajini dodatno uzima svoj danak: 27 milijuna ljudi suočeno s najgorom nestašicom hrane u povijesti
Državni udar?
Prošlog ljeta predsjednik Saied smijenio je vladu i preuzeo izvršnu vlast, a taj su potez njegovi oponenti nazvali državnim udarom nakon kojega je mimo Ustava iz 2014. uveo vladavinu dekretom i raspustio izabrani parlament. Također je smijenio stare i postavio nove članove neovisnog izbornog povjerenstva te najavio da će ovog mjeseca uvesti novi Ustav koji će sljedeći mjesec staviti na referendum. Gotovo sve političke stranke u Tunisu, zajedno s moćnim radničkim sindikatom (UGTT), odbile su tu odluku.
Tunis se bori s gospodarskom i financijskom krizom, a predsjednik se uz to suočava i s rastućim bijesom građana svoje zemlje zbog visoke inflacije, nezaposlenosti i srozavanja javnih službi.