U tajnom dokumentu koji je procurio javnost je otkrila ono što je američka obavještajna zajednica već znala - Kina brzo poboljšava svoje kapacitete za napade tisućama kilometara od svojih obala i sprječavanje intervencije Sjedinjenih Država.
Novinar Washington Posta Josh Rogin u telefonskom intervjuu radijskom voditelju Glennu Becku rekao je da ti povjerljivi dokumenti Pentagona otkrivaju kako kineske hipersonične klizne rakete mogu poraziti američke nosače zrakoplova i obrambene sustave projektila.
"Proveli smo trideset godina gradeći nosače zrakoplova i obranu od projektila, a Kinezi su napravili projektil za 1/100.000 cijene, što te stvari čini zastarjelim. On leti brže od zvuka i mogu njime manevrirati da pogodi naše nosače zrakoplova sve do Guama. Pola Pacifika sada nije ulaz za naše nosače zrakoplova ako odluče koristiti ove stvari", poručio je te pitao zbog čega se to skrivalo i istaknuo da se puno toga što je u procurjelim dokumentima treba znati jer se svijet brzo mijenja.
Washington Post reporter @JoshRogin tells @GlennBeck that the Pentagon's leaked documents reveal China's hypersonic glide missiles defeat our aircraft carriers and missile defense systems:
— KanekoaTheGreat (@KanekoaTheGreat) April 17, 2023
"We spent thirty years building aircraft carriers and missile defense, and the Chinese… pic.twitter.com/qtHxpmN4qn
Naglasio je da možda ne bi trebalo stvarati više nosača zrakoplova, već bi trebalo graditi više hipersoničnih projektila.
"Ovo je veliki problem. Oni će preuzeti sve dok mi spavamo. Treba misliti unaprijed, biti ispred neprijatelja, a oni su sada ispred nas", poručio je Rogin.
U dokumentima koji su procurili otkriveno je da je nova raketa samo jedan dio u brzo rastućem arsenalu koji Peking postavlja dok militarizira sve više Južnog kineskog mora, gradi svoju moćnu flotu, širi svoju nadmoć na pacifičkim otocima i uključuje se u najveće nuklearno jačanje od hladnog rata.
Kina gradi otprilike 350 novih silosa za nuklearne projektile, stotine novih nuklearnih bojevih glava i nekoliko novih baza za mobilne raketne bacače koji se mogu nositi s projektilima srednjeg i dugog dometa, također je u ožujku otkrilo izvješće Federacije američkih znanstvenika (FAS).
"Kina nastavlja s programom modernizacije nuklearnog oružja koji je započela 1990-ih i 2000-ih, ali ga značajno proširuje stavljanjem više tipova i većeg broja nuklearnog oružja nego ikada prije", također se navodi.
-
Skladište plastike
Snimke iz zraka: Pogledajte vatrenu stihiju u Osijeku, stup crnog gustog dima je zastrašujući
-
Ozlijeđeni vatrogasci
VIDEO/FOTO Vlasnik kaže da je požar podmetnut: Vatrogasac kojem je opečeno pola tijela operiran i izvan životne opasnosti
-
Potvrdio i MVEP
U strašnoj nesreći u Italiji poginula trudna Hrvatica: Krenuli na medeni mjesec, a onda se dogodio horor