"Sukob bi mogao izbiti u svakom trenutku" u Sjevernoj Koreji i "dijalog je jedini izlaz", citira agencija AFP kineskog ministra vanjskih poslova Wanga Yija nakon novih prijetnja američkog predsjednika Donalda Trumpa komunističkom režimu u Pyongyangu.
Pročitajte i ovo
Unutar EU-a
Orban postaje sve izoliraniji: Pogledajte s kim se sastao
prvi veliki intervju nakon izbora
Trump objavio: "Ovo je moj uvjet za ostanak SAD-a u NATO-u"
I Kremlj je u petak poručio kako prednost daje diplomatskim metodama rješavanja krize. "Pozivamo sve države na suzdržanost, pozivamo se države da se suzdrže od akcija koje bi mogle predstavljati provokativne korake", kazao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
Američki predsjednik Donald Trump opet je u četvrtak upozorio da će se Sjedinjene Države pozabaviti sjevernokorejskim problemom dok stižu vijesti o neposrednoj prijetnji novog raketnog pokusa, a mogao bi se dogoditi u sklopu proslave u subotu 105. rođendana Kim Il-sunga, utemeljitelja Sjeverne Koreje i djeda sadašnjeg vođe.
Diktatorski režim Sjeverne Koreje tradicionalno raketnim pokusima ili nuklearnim ispitivanjima obilježava državne praznike.
Tko god bude izazvao sukob na Korejskom poluotoku "morat će ponijeti povijesnu odgovornost i platiti cijenu", rekao je Wang i upozorio da je to "put bez povratka".
Kao jedina saveznica izoliranog režima Kina, stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, poručila je Sjevernoj Koreji da će je snažnije štititi ako zaustavi nuklearni program.
Trumpova retorika: doza prijetnja, doza umirujućih poruka
"Sjeverna Koreja je problem za koji će se Washington pobrinuti", poručio je nakon izvješća o aktivnostima na položaju sjevernokorejskih nuklearnih testiranja Trump, koji od ulaska u Bijelu kuću želi pokazati da ispunjava obećanja.
"Vojne opcije upravo proučavamo", izjavio je u petak savjetnik za vanjsku politiku Bijele kuće. "S tim režimom (Pyongyang) nije pitanje hoće li se to dogoditi, već kada", rekao je taj dužnosnik pod uvjetom da ostane neimenovan, prenosi agencija dpa.
Satelitske snimke prikazane u srijedu pokazuju da je nuklearno postrojenje za testiranje "spremno", objavio je američki think-tank u srijedu.
Predsjednik Trump je ponovio više puta da će upotrijebiti sve opcije, pa i uz rizik vojne eskalacije, da spriječi Pyongyang u razvoju nuklearnih projektila kojima bi mogao dosegnuti Sjedinjene Države.
Pošto je prošli tjedan krstarećim raketama napao sirijski režim kao odmazdu za kemijski napad na civile za koji odgovornim drži sirijskog predsjednika, Trump svoje prijetnje odvraćanja nadopunjava jednakom dozom vjere u smirivanje stanja.
Vjerujemo da će se Kina "dobro pobrinuti za Sjevernu Koreju", a ako Kina ne uspije uvjeriti svog susjeda da odustane od nuklearnog programa tu su Sjedinjene Države i saveznici, poručio je na Twitteru.
Korejski poluotok nije nikad bio tako blizu vojnom sukobu
SAD je prošli tjedan preusmjerio skupinu brodova s nosačem zrakoplova Carl Vinson prema Korejskom poluotoku kao upozorenje. Dva američka razarača blizu su Sjeverne Koreje, od kojih je jedan na 480 kilometara od nuklearnog postrojenja za testiranje i može onamo lansirati krstareće rakete Tomahawk, objavio je NBC News.
Pentagon je u četvrtak odbio komentirao novinara NBC-a o mogućem preventivnom napadu i naveo da njegova politika nije razgovarati o budućim mogućim operacijama.
"Javno ne spekuliramo o mogućim scenarijima", a "zapovjednici uvijek razmatraju čitav niz opcija", rekla je glasnogovornica Dana White.
"Naša predanost obrani naših saveznica, uključujući Republiku Koreju (Južnu Koreju) i Japan od mogućih prijetnja, ostaje čvrsta", rekla je.
Japansko Vijeće sigurnosti razgovaralo je o tome kao evakuirati gotovo 60.000 svojih građana iz Južne Koreje u slučaju izbijanja krize, rekao je vladin dužnosnik u petak.
Na sastanku Vijeća u četvrtak razgovaralo se i o pripremama za moguć val sjevernokorejskih izbjeglica koji bi mogli preplaviti Japan, a među njima mogli bi biti i sjevernokorejski špijuni i agenti.
Sjeverna Koreja osudila je u petak SAD zbog gomilanja "golemih nuklearnih strateških sredstava" na Korejskom poluotoku, piše Reuters.
"SAD unosi na Korejski poluotok, koji je na svijetu najveći hotspot, golema nuklearna strateška sredstva čime ozbiljno prijeti miru i sigurnosti na poluotoku i gura ga na sam rub rata", citirala je sjevernokorejska novinska agencija KCNA u petak glasnogovornika Sjevernokorejskog instituta za razoružanje i i mir.
Korejski poluotok nije bio tako blizu "vojnom sukobu" otkako je Sjeverna Koreja izvela svoju prvu nuklearnu probu 2006., rekao je u uvodniku u četvrtak utjecajni kineski državni tabloid The Global Times. (Hina)