Obavijesti Video Pretražite Navigacija
Utaja poreza u BiH

Objavljen način na koji su sarajevski ugostitelji potkradali državu i nitko nije primijetio

Akcija policije u BiH, ilustracija (Foto:AFP)
Akcija policije u BiH, ilustracija (Foto:AFP) Foto: Afp
Vlasnici nekoliko kultnih sarajevskih restorana, čiji su redoviti posjetitelji bili i najviši hrvatski dužnosnici tijekom službenih posjeta BiH, morat će se suočiti s optužbama za porezne prijevare u iznosima koji se mjere u stotinama tisuća eura.

U velikoj akciji uhićenja, provedenoj dan ranije, pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), koji se bave samo slučajevima teškog kriminala, priveli su ukupno trinaest osoba.

Pročitajte i ovo Akcija policije u BiH, ilustracija (Foto:AFP) Utaja poreza u Sarajevu Vlasnicima elitnih restorana zabrana prilaska, "mozgovima" kompjuterske prijevare pritvor Policijska akcija Zeko (Foto:MUP) Policijska akcija "Zeko" Uhićen i prvoosumnjičeni: Zbog utaje 7,2 milijuna kuna poreza protiv 14 osoba predložen istražni zatvor

Glasnogovornica Županijskog tužiteljstva Azra Bavčić potvrdila je kako su među privedenima bili i Edin Vreto, vlasnik restorana "Kibe", te Željko Ljubas, u čijem je vlasništvu restoran "Luka Sarajevo".

Restoran "Kibe", smješten u padinskom naselju Sedrenik, jedan je od zaštitinih znakova turističkog Sarajeva, poznat po izvrsnoj janjetini i jelima bosanske kuhinje, dok je "Luka" izborio status restorana nezaobilaznog za ljubitelje morskih specijaliteta.

Uobičajena odredišta političara

Ti su restorani bili uobičajena odredišta u kojima su objedovali bosanskohercegovački političari, ali i njihovi gosti iz inozemstva, uključujući predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović i predsjednika vlade Andreja Plenkovića, pa se privođenje njihova vlasnika pretvorilo u veiki skandal o kojemu su na udarnim mjestima izvijestili svi lokalni mediji.

Uz vlasnike tih restorana policija je provela i Nedžada Rašidagića, u čijem je vlasništvu lanac restorana i kafića "Metropolis", Šaćira Čedića, vlasnika restorana "Vatra", te Džemaila Selimanovića, u čijem je vlasništvu ugostiteljski objekt "Portofino", kao i Nejru Ibrović, vlasnica objekta "Montana". Svi ti objekti u Sarajevu slove za "šminkerska" mjesta u kojima su usluge barem dvostruko skuplje od uobičajenih.

Lažno prikazivali promet u objektima

Tužiteljstvo Sarajevske županije sumnjiči ih da su lažno prikazivali promet u svojim objektima te na temelju toga podnosili krivotvorene porezne prijave, čime su oštetili proračun. Lokalni su mediji, pozivajući se na različite izvore, prenijeli kako se sumnja na utaju poreza veću od tri milijuna konvertibilnih maraka, odnosno milijun i pol eura.

Mozak cijele operacije ipak su bili vlasnici jedne računalne tvrtke koja je osigurala softver potreban za krivotvorenje podataka.

"Osumnjičeni Oleg Krautblatt i Ines Juretić, točnije bivši direktor i sadašnja direktorica firme Inspirit d.o.o., osobe su koje su iznajmljivale softverski program Inspirit Gastro, koji je omogućio da se Poreznoj upravi ne prikaže stvarno stanje prometa i zbog toga je za njih predložen pritvor. Njima je predložen pritvor zbog opasnosti od bijega, mogućeg utjecaja na svjedoke, prikrivanja dokaza i ponavljanja kaznenog djela", kazala je Bavčić.

"Kratki i dugi klik"

Na ročištu održanom u petak Tužiteljstvo je otkrilo da je Krautblatt pravio programe i softvere koji su omogućavali korisnicima ugostiteljima brisanje određenih stavki prilikom izdavanja računa. Firma Inspirit d.o.o. prodavala je poseban softver tzv. Inspirit Gastro ugostiteljskim objektima širom Federacije BiH.

Specijalizirani program napravljen je po principu "kratkog i dugog klika". To znači da, ako osoba koja želi isprintati fiskalni račun za prodani proizvod pomoću "dugog klika", odnosno zadržavanja tipke, čini prihode nevidljivima, iako je inspektorima izgledalo sve prema zakonu, piše Avaz.

Tužiteljstvo je kazalo da su osumnjičeni pokazali posebnu upornost u činjenju kaznenih dijela.

Osumnjičeni Oleg Krautblatt i Ines Juretić bit će i jedine osobe za koje tužiteljstvo traži pritvor, dok je ostalih jedanaest privedenih osoba nakon ispitivanja pušteno braniti se sa slobode jer su pristali surađivati u daljnjem tijeku istrage.

Za poznate sarajevske ugostitelje tužiteljstvo je ipak predložilo mjere zabrane upravljanja poslovanjem, sastajanja s drugim osumnjičenima, svjedocima, ali i konobarima. Također je predloženo sudu da im zabrani pristup objektima čiji su vlasnici. (Hina,M.V.)

Još brže do
svakodnevnih vijesti.

Preuzmi novu DNEVNIK.hr aplikaciju
Još aktualnosti
Još vijesti
Pretražite vijesti

Budite u tijeku s najnovijim događanjima

Obavijesti uključene