Norveško ministarstvo nafte i energije izdalo je prilagođene dozvole proizvodnje kojima će se povećati proizvodnja na poljima Troll, Oseberg i Heidrun.
Pročitajte i ovo
NIS u ruskom vlasništvu
Hoće li zima zalediti Vučića? "Amerika uvodi sankcije. Ostat ćemo bez nafte iz Hrvatske"
biste li preživjeli 72 sata?
"Spremite zalihe hrane, vode, deke..." Neke europske zemlje pripremaju se za rat, ovo su preporuke građanima
"U razgovoru s vlastima i našim partnerima sada poduzimamo korake kako bismo održali zimsku razinu visoke proizvodnje", rekao je izvršni potpredsjednik odjela istraživanja i proizvodnje u Equinoru Kjetil Hove u priopćenju.
Osenberg će tako moći povećati izvoz do 30. rujna za oko milijardu kubičnih metara, odnosno za oko 15 do 20 posto u tekućoj plinskoj godini. U ovoj godini proizveli bi oko sedam milijardi kubičnih metara plina, ističu u Equinoru. Planirano zaustavljanje proizvodnje radi održavanja odgođeno je za rujan, dodaju.
Odobren je i zahtjev za povećanjem proizvodnje plina na Heidrunu, za 400 milijuna kubičnih metara, odnosno oko 30 posto.
Ako se proizvodnja na drugim poljima smanji, odobren je i zahtjev i za povećanjem proizvodnje u polju Troll, na 38 milijardi kubika, što je povećanje od milijardu kubičnih metara, odnosno tri posto u ovoj godini.
Oseberg i Heidrun zajedno mogu proizvesti 1,4 milijarde kubičnih metara čime se može podmiriti potražnja 1,4 milijuna europskih kućanstava tijekom godine, stoji u priopćenju Equinora.
Hammerfest ostaje zatvoren
Krajem siječnja kompanija je izvijestila da će popravci na pogonu za ukapljivanje plina u Hammerfestu nakon požara trajati dulje no što se očekivalo, produljivši obustavu proizvodnje za šest tjedana, do sredine svibnja.
Pročitajte i ovo
Analiza BBC-ja
Može li svijet preživjeti bez ruskog plina i nafte? ''Trebat će još dosta vremena...''
Pogon u Hammerfestu ne radi od rujna 2020., a u punom kapacitetu može preraditi 18 milijuna kubičnih metara plina dnevno i jedini je veliki pogon za ukapljivanje plina u Europi.
Rekordna dobit
Početkom veljače Equinor je izvijestio o rekordnoj dobiti u posljednjem kvartalu 2021. godine, zahvaljujući snažnom rastu cijena energenata i ukrajinskoj krizi koja je potaknula val potražnje za norveškim plinom budući da je Europa počela smanjivati ovisnost o isporukama iz Rusije.
Prilagođena dobit prije poreza skočila je u četvrtom prošlogodišnjem tromjesečju na 15 milijardi dolara, najvišu razinu od Equinorovog osnivanja. U istom razdoblju 2020. iznosila je 756 milijuna dolara.
Prilagođeni ukupni prihod više je nego udvostručen, na 31,8 milijardi dolara, što su u Equinoru objasnili višim cijenama nafte i europskim cijenama plina "bez presedana", a izdvojili su i povećanu proizvodnju.
Proizvodnja nafte i plina porasla je u posljednja tri prošlogodišnja mjeseca šest posto, na 2,16 milijuna barela ekvivalenta nafte dnevno.
U kompaniji su krajem siječnja predviđali da će u ovoj godini povećati proizvodnju nafte i plina za dva posto.