‘Naglašavamo da je u to vrijeme već uveo značajne promjene’, izjavio je za AFP Geir Lundestad, utjecajni tajnik Odbora, navodeći Obamine zasluge na području obrane načela multilateralizma, razoružanja i borbe protiv klimatskih promjena. ‘Naravno, nadamo se da će u izgledno vrijeme biti konkretnih promjena....smatramo da je pravedno podržati ga u borbi za svoje ideje’, dodao je. Bivši dobitnik Nobelove nagrade za mir Lech Walesa ocijenio je da je taj potez preuranjen.
Pročitajte i ovo
Propala misija
Izrael protjerao dobitnicu Nobelove nagrade za mir
Liječenje ljudske neplodnosti
Pionir 'in vitro' oplodnje dobio Nobela za medicinu
>> Barack Obama dobitnik Nobelove nagrade za mir
‘Tko, Obama? Tako brzo. Pa nije imao vremena bilo što učiniti’, izjavio je povijesni vođa poljskog sindikata Solidarnost i potom bivši predsjednik. U uvodniku dnevnika The Wall Street Journal taj se izbor uredniku učinio ‘potpuno čudnim’. ‘Općenito, standardni je postupak da dobitnici nagrade prije toga učine nešto za mir za što će kasnije biti nagrađeni’, piše u uvodniku. Predsjednik Nobelova odbora Thorbjoern Jagland je kazao da to nije osamljeni slučaj, navodeći kao primjer dodjelu Nobelove nagrade za mir zapadnonjemačkom političaru Willyju Brandtu 1971. za Ostpolitik i bivšem sovjetskom vođi Mihailu Gorbačovu 1990., prije službenog kraja Hladnog rata.
Obrazloženje: Obama širi nadu
Svjetske agencije prenijele su u petak cjelovit tekst kojim je Norveški odbor za dodjelu Nobelove nagrade za mir obrazložio svoju odluku da je 2009., dodijeli američkom predsjedniku Baracku Obami čime je zatekao međunarodnu javnost, ali i samu američku upravu. 'Norveški odbor za Nobela odlučio je da Nobelova nagradu za mir u 2009. pripadne predsjedniku Baracku Obami za njegove izvanredne napore u svrhu jačanja međunarodne diplomacije i suradnje među narodima. Odbor pridaje posebnu važnost viziji i naporima koje Obama ulaže u svijet bez nuklearnog oružja.
Vizija svijeta bez nuklearnog oružja
Obama je kao predsjednik stvorio novo ozračje u međunarodnoj politici. Višestrana diplomacija ponovno je u središtu s naglaskom na ulogu koju mogu igrati Ujedinjeni narodi i druge međunarodne institucije. Dijalog i pregovori instrumenti su kojima se daje prednost pri rješavanju čak i najtežih međunarodnih sukoba. Vizija svijeta bez nuklearnog oružja snažno je potaknula razoružanje i pregovore o kontroli naoružanja. Zahvaljujući Obaminoj inicijativi, Sjedinjene Države danas imaju mnogo konstruktivniju ulogu u traženju odgovora na velike klimatske izazove s kojima se svijet sučeljava. Demokracija i ljudska prava moraju ojačati.
Rijetkost je da jedna osoba u toj mjeri u kojoj je to uspjelo Obami, osvoji pozornost svijeta i pruži njegovu narodu nadu u bolju budućnost. Njegova se diplomacija temelji na konceptu da oni koji trebaju voditi svijet to moraju činiti na temelju vrijednosti i stajališta koja su zajednička većini svjetskog stanovništva. Kroz 108 godina Norveški odbor za Nobela nastojao je stimulirati upravo takvu međunarodnu politiku i takva stajališta za koja se danas u svijetu Obama zauzima kao vodeći glasnogovornik. Odbor podržava Obamin poziv da je 'danas vrijeme da svi mi podijelimo odgovornost u potrazi za globalnim odgovorom na globalne izazove'. (Hina)