Njemačka je u utorak službeno pokrenula svoje prvo stalno raspoređivanje stranih trupa od Drugog svjetskog rata. Oklopna brigada od 5000 vojnika poslana je u Litvu. Pokušaj je to Berlina da ojača istočno krilo NATO-a kao odgovor na ruski rat protiv Ukrajine.
istarska priča
Odvjetnik Nobilo o uhićenju Mile Kekina: "Zahvaljujući glupom ponašanju..."
Neočekivano
VIDEO Gusti snijeg usred travnja zabijelio glavni grad: Škole su zatvorene, olujno nevrijeme stvara im teškoće
nalog DORH-a
Započeli pretresi u aferi Hipodrom!
Prema lobističkoj skupini njemačke vojske, novoosnovana 45. oklopna brigada službeno je aktivirana tijekom ceremonije izvan Vilniusa, piše Politico. Uspostavljen je privremeni stožer, predstavljen grb brigade, a postrojbom zapovijeda brigadni general Christoph Huber.
"Imamo jasnu misiju: osigurati zaštitu, slobodu i sigurnost naših litvanskih saveznika na istočnom krilu NATO-a. Čineći to, također štitimo teritorij NATO-a - i samu Njemačku", rekao je Huber za njemačku tiskovnu agenciju dpa.
Berlin je obećao dugoročno raspoređivanje 2023., prekidajući desetljeća njemačke obrambene politike koja je izbjegavala trajno stacioniranje borbenih trupa u inozemstvu. Postrojba bi trebala biti potpuno operativna do 2027. i na kraju će biti smještena u novom vojnom kompleksu u Rūdninkaiju, otprilike 30 kilometara južno od Vilniusa. Do tada će trupe djelovati iz privremenih litvanskih baza.
Plan ne uključuje samo snage na prvoj liniji nego i jedinice za podršku kao što su medicinski centar, satnija za signalizaciju i timovi za podršku zapovjedništvu, raspoređeni na više lokacija.
Trenutno je 150 njemačkih vojnika stacionirano u Litvi. Očekuje se da će taj broj dosegnuti 500 do kraja godine.
Za NATO, ovo raspoređivanje predstavlja ključni dio savezničkog pomaka prema odvraćanju isturenom obranom. Za Njemačku je to veliki korak u odbacivanju ugleda nevoljke vojne sile.
Litva, koja graniči s ruskom eksklavom Kalinjingrad i saveznicom Kremlja Bjelorusijom, smatra da je ovaj potez vitalan za njezinu nacionalnu sigurnost. Rat u Ukrajini pretvorio je baltičku regiju u zonu fronte, a prisutnost Berlina u simbol NATO-ove dugoročne predanosti.