Vjerojatni budući njemački kancelar Friedrich Merz optužio je ruskog predsjednika Vladimira Putina za ratni zločin nakon što je u ruskom raketnom napadu na ukrajinski grad Sumi poginulo najmanje 34 ljudi, među kojima su i djeca.
Očevid u tijeku
Teška nesreća na sjeveru zemlje, auto s trojicom mladića sletio s ceste: Dignut helikopter hitne pomoći
Teška bitka
Suživot s njima postao je nemoguć: Napadaju čak i ljude
Haraju talijanskim cestama
Bračni par na autocesti postao meta trika s ogledalom: "Nikako se nemojte zaustavljati"
Predsjednik demokršćanske Unije CDU rekao je u nedjelju za njemačku javnu televiziju ARD da je smrtonosni napad ruske vojske bio "namjeran i pomno isplaniran ratni zločin".
"Bile su dvije runde napada, a druga je uslijedila dok su spasioci pružali pomoć ranjenima", rekao je Merz, izvijestio je Deutsche Welle.
Budući kancelar također je ponovio da podržava slanje njemačkih projektila dugog dometa Taurus u Ukrajinu, pod uvjetom da se to dogovori s europskim saveznicima.
Napomenuo je da su Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i SAD među zemljama koje su već opskrbile Ukrajinu sličnim oružjem. Njegov prethodnik Olaf Scholz odbio je poslati projektile Taurus zbog rizika od daljnje eskalacije sukoba.
Što je Taurus?
Projektil Taurus KEPD-350, koji bi Njemačka mogla poslati Ukrajini, smatra se jednim od najmodernijih oružanih sustava njemačke vojske. Dug je pet metara, težak 1,4 tone i lansira se iz zraka s pomoću borbenih zrakoplova.
Kreće se brzinom do 1170 kilometara na sat – što je blizu brzine zvuka – prema ciljevima koji mogu biti udaljeni i do 500 kilometara. Leti na visini od 35 metara iznad tla, zbog čega ga je gotovo nemoguće otkriti radarom.
Projektil koristi četiri neovisna navigacijska sustava za održavanje kursa. GPS navigacija, potpomognuta satelitima, zaštićena je od pokušaja ometanja, a putem tzv. navigacije prema reljefu skenira teren ispod sebe i uspoređuje dobivene slike s prethodno pohranjenim podacima.
S pomoću optičkih senzora Taurus se može orijentirati prema rijekama, mostovima ili raskrižjima i svoj položaj određuje neprestanim mjerenjem vlastitog gibanja.
Za što se Taurus koristi?
Njemačko ratno zrakoplovstvo koristi Taurus za uništavanje "ciljeva od strateške važnosti", poput bunkera ili zapovjednih centara iz kojih neprijatelj upravlja operacijama. Projektil je sposoban probiti više slojeva armiranog betona. Kad dosegne cilj, izdiže se i potom strmo pada prema dolje te pogađa s gornje strane.
Prije eksplozije glavne bojne glave posebna probojna naprava razara vanjske zidove bunkera. Taj metalni penetrator, težak 400 kilograma, koristi senzore da bi izmjerio otpor i odredio dubinu proboja. Taurus može prodrijeti kroz više etaža bunkera prije nego što dođe do glavne eksplozije.
Ukrajina bi mogla koristiti Taurus za napade na ruske ciljeve duboko iza crte bojišnice: za uništavanje opskrbnih linija, zapovjednih centara ili ciljeva na okupiranom Krimu. Ukrajinska vojska već raspolaže sličnim projektilima – britanskim Storm Shadowom i francuskim Scalpom – ali oni imaju kraći domet od Taurusa.
Moskva je više puta istupala protiv slanja sustava poput Taurusa ili američkog ATACMS-a Ukrajini. No, Rusija već koristi projektile dugog dometa za napade na ukrajinske gradove.