Rijetko razmišljamo o tome koliko su elektroenergetske mreže nužne i pouzdane dok ne otkažu.
IDE NA PARADU
Drama na letu: Vučićev avion zaustavljen na putu prema Moskvi. Ubrzo je ipak nastavio
Policija upozorava
Teško ozlijeđeno dijete u prometnoj nesreći, majka učinila kobnu grešku
Kriteriji su jasni
Kardinal Puljić iz Rima poručio: "Šapuće se da bi novi papa trebao biti..."
Dok su lokalni prekidi struje prilično česti, ono što se dogodilo na Iberskom poluotoku daleko je ekstremnije. Velik dio španjolsko-portugalskog prijenosnog sustava električne energije srušio se u sekundi, a nestalo je napajanje i u velikim gradovima poput Lisabona, Madrida, Barcelone i Seville.
Vjerojatno će ovaj nestanak nadmašiti dosad najveći u Europi, kada je 2003. godine čak 56 milijuna ljudi u Italiji i Švicarskoj ostalo bez struje do 12 sati.
Kad stvari krenu po zlu u elektroenergetskoj mreži, kvarovi se mogu nekontrolirano širiti.
Održavanje mreže u pogonu zahtijeva neprekidan i iznimno složen balans. Glavna izmjenična mreža u Španjolskoj radi na 50 Hz, što odgovara brzini vrtnje generatora poput plinskih ili nuklearnih turbina.
Ako dođe do naglih skokova u proizvodnji ili potrošnji, primjerice kvara elektrane ili prekida visokonaponske vodove, frekvencija izmjenične struje u vodovima se mijenja, a zaštitni prekidači isključuju dijelove mreže kako bi spriječili oštećenje prijenosne infrastrukture ili samih elektrana.
Izazov sada, i prava noćna mora za energetičare u Španjolskoj i Portugalu, jest postupno obnavljati mrežu dio po dio uz stalno održavanje balansa proizvodnje i potrošnje.
Ako postupak ide prebrzo, mreža se može ponovno srušiti. Ako pak traje predugo, neke elektrane ili trafostanice mogle bi imati problema pri ponovnom pokretanju – osobito one koje ovise o baterijskom napajanju.
Iako je struja vraćena u nekim regijama Španjolske, a Portugal najavljuje normalizaciju unutar nekoliko sati, za potpuno obnovljenje sustava možda će trebati mnogo dulje, javlja Sky News.