Benjamin NetanyahuFoto: AP Photo/Ariel Schalit via Guliver
Izraelski premijer je nakon niza kritika rekao da nije "ocrnio Isusa Krista", već je citirao američkog povjesničara.
Podijelite
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu izazvao je veliku buru u četvrtak kad je u televizijskom obraćanju izjavio da "Isus Krist nema prednost nad Džingis-kanom".
"Povijest pokazuje da, nažalost, Isus Krist nema prednost nad Džingis-kanom. Jer ako ste dovoljno snažni, dovoljno nemilosrdni i dovoljno moćni, zlo će nadvladati dobro. Agresija će nadvladati umjerenost", rekao je Netanyahu u obraćanju.
🚨🇮🇱 Netanyahu: "Jesus Christ has no advantage over Genghis Khan. Because if you are strong enough, ruthless enough, powerful enough, evil will overcome good."
Zbog takvog izbora riječi brzo se suočio s kritikama, pri čemu su mu protivnici zamjerili da sugerira kako oni s najvećom moći određuju što je "ispravno".
Izraelski premijer je potom na platformi X odgovorio da je citirao povjesničara Willa Duranta.
To the contrary, I cited the great American historian Will Durant. A fervent admirer of Jesus Christ, Durant stated that morality by itself is not enough to ensure survival.
"Durant, veliki štovatelj Isusa Krista, istaknuo je da sama moralnost nije dovoljna za opstanak. Moralno superiorna civilizacija može pasti pred nemilosrdnim neprijateljem ako nema snagu da se obrani", poručio je.
"Živ sam", poručio i najavio kraj rata
Netanyahu je obraćanje započeo riječima: "Živ sam, i svi ste vi svjedoci", komentirajući glasine o vlastitoj smrti. Govoreći o ratu s Iranom, rekao je: "Pobjeđujemo i Iran je na koljenima. Ovaj rat završit će mnogo brže nego što ljudi misle".
Naveo je i da je vrhovni iranski vođa "nestao" te da "nije siguran tko trenutno vodi Iran", budući da se Modžaba Hamenei "nije pojavio u javnosti". Odbacio je i tvrdnje da je Izrael uvukao SAD u rat.