Danski konceptualni umjetnik Jens Haaning dobio je 2021. godine oko 67.000 eura za svoja umjetnička djela, a predao je dva prazna platna pod nazivom "Uzmi novac i bježi".
Sud u Kopenhagenu odlučio je da umjetnik mora vratiti novac muzeju koji je naručio slike, piše Insider.
Pročitajte i ovo
sukob Azerbajdžana i Armenije
VIDEO Počeo rat na pragu Europe! Pokrenuta vojna operacija, čuju se sirene i detonacije
"Šokiran sam, ali u isto vrijeme to je upravo ono što sam zamišljao", rekao je Haaning danskoj televiziji DR u ponedjeljak i dodao kako nema dovoljno novca da vrati predujam za slike.
Godine 2021. Haaningu je Muzej moderne umjetnosti Kunsten u Aalborgu u Danskoj platio da rekreira dva njegova poznata umjetnička djela - "Prosječni danski godišnji prihod" i "Prosječni austrijski godišnji prihod", na kojima su novčanice kruna i eura. Cilj je prikazati prosječni godišnji prihod osoba u tim zemljama.
Pročitajte i ovo
Jezivo
VIDEO Bizaran video kojim Moskva vabi muškarce u vojsku: "Odaberite grad svojih snova"
Umjesto toga predao je dva prazna okvira - koje je muzej izložio iste godine.
Muzej je tada tražio od umjetnika da vrati uplaćeni iznos. Međutim, Haaning je odbio, pa ga je Muzej Kunsten izveo pred sud, izvijestio je Guardian.
"Puno je ljudi govorilo da sam naivan i da je to zlouporaba javnog i privatnog novca", rekao je tada Insideru Lasse Andersson, ravnatelj Muzeja Kunsten.
Andersson je u to vrijeme rekao da njegov muzej nije bogat i da su Haaningovi postupci veoma uzrujali kustose muzeja.
Slika
(Foto:
Afp)
Umjetnik je 2021. rekao DR-u da je "Uzmi novac i bježi" inspiriran onime što je smatrao nedovoljnom uplatom. Tvrdio je da bi za rekreaciju komada kako je namjeravao morao izdvojiti oko 3300 eura iz vlastitog džepa.
Pročitajte i ovo
Poginulo najmanje 16 ljudi
Objavljeni rezultati velike istrage: Strašno krvoproliće na tržnici skrivila zalutala ukrajinska raketa
"Želim potaknuti druge ljude koji imaju tako jadne radne uvjete kao što su moji da učine isto. Ako sjede na nekom usranom poslu i ne dobivaju plaću, a zapravo se od njih traži da plate da bi radili, onda zgrabite što možete i pobjegnite", dodao je.
Svijetu umjetnosti nisu strane kontroverze oko visokokonceptualnih djela koja satiriziraju novac.
Pročitajte i ovo
Najstariji američki predsjednik
Biden progovorio o svojim godinama: "Vjerujte mi, razumijem to više od ikoga"
Engleski umjetnik Banksy dospio je na naslovnice 2018. jer je napravio sliku koja se raspala nakon što je prodana na aukciji za više od 1,3 milijuna eura. Umjetničko djelo ponovno je prodano za 23 milijuna eura 2021.
Talijanski umjetnik Maurizio Cattelan jednom je prodao umjetničko djelo sa svježim bananama koje je zalijepio na zid za više od 112.000 eura. Kad je djelo izloženo u Seulu 2023., student je snimio sebe kako ga skida sa zida i jede prije nego što je lokalnoj novinskoj kući rekao da se njegov čin može smatrati umjetnošću sam po sebi.