Pet od ukupno 16 fragmenata kojima se muzej smješten u Washingtonu dičio tvrdeći kako su im to najvrijedniji izlošci, 'palo' je na analizi u Njemačkoj. Rezultati su pokazali da "karakteristike fragmenata nisu u skladu s njihovim drevnim podrijetlom", piše BBC.
Pročitajte i ovo
'Čudom prohodao'
Policija raskrinkala lažnog invalida - oduzeli mu kolica
Lažno predstavljanje
Lažni policajac od žene tražio povrat duga
Analiza je naručena nakon što su proučavatelji Biblije koji su pregledali prvih 13 neistraženih fragmenata kazali da postoji velika vjerojatnost da su neki od njih moderne krivotvorine. Glavni kustos muzeja Jeffrey Kloha nakon objave rezultata rekao je kako se nadao drugačijim nalazima.
"Kako bilo, ovo je prilika da educiramo javnost koliko je važna provjera autentičnosti rijetkih biblijskih artefakata, koliko je važno argumentirano provesti analizu te koliko smo posvećeni transparentnosti", rekao je Kloha.
Svici s Crnog mora su kolekcija drevnih rukopisa hebrejske Biblije, a prvi je pronađen u špiljama u Qumranu na zapadnoj obali Crnog mora još 1947. godine. Navodno ga je tada otkrio mladi beduinski pastir dok je tražio svoje izgubljene ovce.
U otvaranje Muzeja Biblije 2017. svojih pola milijuna dolara uložio je milijarder Steve Green.
Ovo nije prvi put da se vlasnik muzeja suočio s kontroverzama. Prošle je godine Greenova kompanija Hobby Lobby morala platiti oko 3 milijuna dolara kazne i vratiti tisuće predmeta nakon što ju je američko ministarstvo pravosuđa optužilo za krijumčarenje artefakata iz Iraka.