"BiH je načinila značajan korak prema stabilizaciji političke situacije. Ona se nalazi pred potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) s EU, i kreće se prema članstvu u NATO-u", rekao je Lajčak podnoseći svoje redovito polugodišnje izvješće UN-u.
Pročitajte i ovo
poznat policiji
U Sarajevu uhićen "sisački Hulk": Usred dana opljačkao zlatarnicu
Nema traga reformama
'U BiH prevladavaju nacionalistički i etnički programi'
Pored Hrvatske, koja je nestalna članica Vijeća sigurnosti UN, na sjednici su na svoj zahtjev sudjelovali predstavnici BiH, Srbije, Slovenije, Makedonije i Albanije. BiH je predstavljao predsjednik Vijeća ministara Nikola Špirić.
Visoki predstavnik Lajčak je potpisivanje SSP-a, zakazano za 16. lipnja u Luxembourgu, opisao kao događaj "od ogromnog značaja" za BiH, uz ocjenu da će provedba tog sporazuma biti izazov za vlasti u BiH, jer on ne donosi samo prednosti nego i obveze.
Posljednjih mjeseci, po njegovim su riječima, političari u BiH su često propuštali prilike da iskažu onu vrstu kreativnosti i samopouzdanja koji su potrebni za izgradnju zajedničkog puta. Umjesto toga, pribjegli su nacionalističkoj retorici jer "nacionalizam znači glasove i predstavlja uspješan recept za dobijanje izbora. I činjenica je da je sve do nedavno integracija u EU plaćala kolateralnu štetu te kalkulacije".
Upozorio je da "nacionalizam ostaje jak" te kako nacionalistička retorika može postati još izraženija pred listopadske lokalne izbore.
U svom govoru u Vijeću sigurnosti UN visoki predstavnik također je naglasio primjere dobre volje i pragmatizma, citirajući parlamentarno rješenje pitanja mjesta prebivališta za glasovanje u Srebrenici.
Veleposlanik Lajčak je kazao kako je "značajan korak naprijed" u strategiji međunarodne zajednice za tranziciju Ureda visokog predstavnika u Ured specijalnog predstavnika EU napravljen u veljači kada je Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira (PIC) "postigao jednoglasan dogovor o strategiji koja se zasniva na pet ciljeva i dva uvjeta koje tijela BiH moraju ispuniti."
Ponovio je da su pet ciljeva: prihvatljivo i održivo rješenje podjele državne imovine, te vojne imovine, potpuna provedba Konačne arbitražne odluke za Brčko te fiskalna održivost i zaživljavanje vladavine zakona, dok su dva uvjeta potpisivanje SSP-a i pozitivna procjena situacije u BiH od strane Upravnog odbora PIC-a, temeljem potpunog poštivanja Daytonskog sporazuma.
Naglasio je da će njegov prioritet u budućem razdoblju biti pomaganje vlastima da postignu dalji napredak po pitanju pet ciljeva i dva uvjeta za zatvaranje OHR-a.
Članice Vijeće sigurnosti UN u raspravi su pozdravile Lajčakovo izvješće i postignuti napredak u BiH, te posebno najavljeno potpisivanje SSP-a s EU-om.
Veleposlanik UN Zalmay Khalilzad kazao je kako je "u BiH ostvaren napredak, te da visoki predstavnik obavlja izvrstan posao". Obraćajući se novinarima nakon sjednice, Khalilzad je izrazio je nadu da će retorika u novoj predizbornoj kampanji u BIH biti više konstruktivna, a manje polarizirajuća.