Brdovita seoska Kirgijska republika četiri je puta veća od Hrvatske. Nalazi se u središnjoj Aziji između Kine i Kazahstana. Ima 5 milijuna stanovnika, većinom Muslimana Kirgiza, 14 posto Uzbeka i 9 posto Rusa. Mlado je to stanovništvo s visokim prirodnim prirastom. Dvije trećine živi na selu. Uzgajaju konje, goveda, i ovce, pamuk i šećernu trsku. Kopaju ugljen, a imaju i neka od najvećih nalazišta zlata i srebra na svijetu, ali ih ne iskapaju jer su im teško dostupni.
Pročitajte i ovo
Ostaje do kraja kolovoza
Mesić putuje u nemirni Kirgistan
Otac u Bjelorusiji
Sin kirgistanskog predsjednika traži azil u Velikoj Britaniji
Do danas se nisu gospodarski oporavili od raspada SSSR-a. BDP po glavi stanovnika je 2 300 dolara, ili šest i pol puta manji nego u Hrvatskoj. U travnju su izbili nemiri s preko 100 ubijenih i 1000 ranjenih. Krivci su Amerikanci i Rusi. Jedina je to zemlja na svijetu s Ruskom i Američkom bazom.
Amerikancima je Kirgistan važan opskrbni punkt za rat u obližnjem Afganistanu, pa su Rusi Kirgistance nagovarali da Amerikancima otkažu najam, ali kako su im Amerikanci ponudili više novca, okreću leđa Rusima. A Rusi Kirgizima odmah dižu cijenu goriva, pa siromašno stanovništvo izlazi na ulice zbog masovnih poskupljenja.
I Kina bi kontrolu
Geostrateški nesretnu zemlju i susjedna Kina bi rado kontrolirala. U lipnju su smijenili predsjednika Bakijeva, Putin je privremeno instalirao Rozu Otumbajevu, sada su pak Uzbeci i Kirgizi zaratili na jugu zemlje, 400 je ubijeno, tisuće prognano.
>> Kirgistan: Rosa Otunbajeva položila predsjedničku prisegu
>> Svjetska banka: Hrvatska je iznimka po negativnom rastu
Danas se očekuje konačan rasplet. Na izborima će izabrati novu vladu i prvi u srednjoj Aziji uspostaviti sustav parlamentarne demokracije. Prije dva mjeseca bio je tamo i bivši predsjednik Mesić, kad mu se Roza Otumbajeva požalila na uzbečko - kirgijski sukob zbog vanjskih utjecaja, a on joj je savjetovao da individualizira krivnju.