Bivši američki predsjednik Jimmy Carter, koji se morao nositi s lošim stanjem u gospodarstvu i talačkom krizom i koji je bio cijenjen zbog svojeg rada nakon što je napustio Bijelu kuću, bio je čovjek kojemu su poštenje i dobrota bili važniji od politike, istaknuto je u četvrtak na njegovu državnom ispraćaju u Washingtonu.
Carterov lijes prekriven američkom zastavom unijela je vojna počasna straža nakon što je u Kapitolu bio izložen dva dana.
"Prijateljstvo Jimmyja Cartera, i njegov život, naučili su me da je snaga karaktera više od titule ili moći koju imamo. To je snaga da se razumije da se sve ljude treba tretirati s dostojanstvom, poštovanjem i da svi zaslužuju jednaku priliku", rekao je predsjednik Joe Biden u oproštajnom govoru.
Biden je rekao je da je Carter bitno promijenio stvari i da je pružio primjer uzornog angažmana nakon završetka predsjedničkog mandata.
Predsjednik na odlasku rekao je da je Carterov život "priča o čovjeku koji nikada nije dopustio da ga politička plima odvrati od njegove misije da služi i oblikuje svijet".
"Čovjek je imao karakter. Pokazao nam je kako karakter i vjera počinju od nas samih, a zatim teku prema drugima", rekao je Biden.
Državnom ispraćaju bili su nazočni novoizabrani predsjednik Donald Trump i bivši predsjednici Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton.
Nazočni su bili i kanadski premijer Justin Trudeau, izabrani potpredsjednik J.D. Vance i Bidenov sin Hunter, kao i bivši potpredsjednici Al Gore i Mike Pence.
Carter, koji je bio predsjednik od 1977. do 1981., umro je 29. prosinca 2024. u dobi od 100 godina. Carter je u Bijelu kuću izabran 1976. pobijedivši Geralda Forda, nakon Nixonova skandala Watergate.
Bivši politički suparnici izgradili su trajno prijateljstvo, a Carter je održao oproštajni govor na Fordovu pogrebu. Ford je umro 26. prosinca 2006. u dobi od 93 godine.
Deseci tisuća Amerikanaca u zadnja su dva dana odali posljednju počast Jimmyju Carteru u rotondi američkog Kapitola.
Neki su istaknuli da su se divili pokojnom južnjačkom baptistu, koji je imao ključnu ulogu sklapanju mirovnog sporazuma između Egipta i Izraela 1979., kao blagom čovjeku, a ne borbenom aktivistu.
"Jako smo se udaljili od onoga što je Jimmy Carter bio kao osoba i to je na neki način tužno", rekla je 67-godišnja Dorian DeHaan koja je doputovala iz 400 kilometara udaljenog Sugar Loafa u New Yorku. "Nadam se da će to podsjetiti ljude na ono čemu se moramo vratiti - da nije riječ o moći, nego o ljudima", rekla je.
"Ovo je kraj jedne ere i mislim da smo na neki način izgubili tu stvarnu vjeru u humanost, u našeg predsjednika", dodala je.
Nakon državnog ispraćaja, Carterovo tijelo bit će vraćeno u njegov rodni Plains gdje je živio nakon što je napustio Bijelu kuću i gdje mu je bila baza za njegov diplomatski i humanitarni rad uključujući Habitat for Humanity, neprofitnu kršćansku organizaciju koja potiče izgradnju pristupačnih stanova za siromašne.
Carter je živio dulje od bilo kojeg drugog američkog predsjednika, a gotovo dvije godine prije smrti proveo je u hospiciju. Posljednji put u javnosti se pojavio na pogrebu supruge Rosalynn u studenom 2023. Bio je u invalidskim kolicima i izgledao je jako slabo.
Pročitajte i ovo
pakao u LA-u
Evakuiran konzulat, Hrvati poručili: "To je kao da gori Medvednica i požar krene dole prema ljudima"
Pročitajte i ovo
Pripazite
Ovo su nove pozivnice za provalnike: Policija u Zagrebu svaki dan bilježi provale
Pročitajte i ovo
grobnica kod bobote
Majka Marija već 34 godine traga za sinom: Svaki put kada se otkrije masovna grobnica, dolazi na mjesto ekshumacije s nadom
Pročitajte i ovo
Odlazak
VIDEO Skandal na ispraćaju Cartera: Trump dobio "udarac" od nekad bliske osobe
Pročitajte i ovo
pokušaj podmićivanja
Najviši sud odbio Trumpov zahtjev za odgodom izricanja presude u seksualnoj aferi