Raketa je poletjela iz svemirskog centra Tanegashima u južnom dijelu japanskog arhipelaga noseći u orbitu jedan lažni i dva minijaturna prava satelita.
Uspješnim lansiranjem japanska svemirska agencija JAXA želi odagnati sumnje u pouzdanost svoje nove rakete-nosača. JAXA je rekla da je raketa ušla u planiranu orbitu nakon lansiranja.
Tijekom prvog pokušaja lansiranja prošle godine, pogonski sustav drugog stupnja rakete nije se uspio pokrenuti. Kako misija nije imala izgleda na uspjeh, raketa se samouništila nekoliko minuta nakon polijetanja.
H3 je nasljednik pouzdane rakete H2A i prvi japanski novi razvoj vlastite velike lansirne rakete u otprilike 30 godina. H3 se smatra snažnijim, jeftinijim i sigurnijim od H2A, koji bi trebao biti stavljen izvan upotrebe u 2024. ili početkom 2025.
Pročitajte i ovo
plaćao mu i putovanja
Bivši agent FBI-a ide u zatvor: Plaćao ga albanski obavještajac
Prošlogodišnji neuspjeh dogodio se nakon niza odgoda u razvoju rakete. Za raketu broj 2, koja je lansirana u subotu, poboljšan je sustav paljenja nakon problema s prethodnom raketom.
Pročitajte i ovo
nakon mjeseci žestokih borbi
Pala je Avdijivka: Ukrajinske snage povukle se iz razorenog istočnog grada, ostali su bez streljiva
Japan želi upotrijebiti novu raketu H3 kako bi dobio jače uporište u unosnom i sve konkurentnijem poslu lansiranja satelita. Raketa, koja je razvijana osam godina, također je namijenjena za slanje bespilotnog transportera tereta na Međunarodnu svemirsku postaju (ISS) u sklopu programa Artemis pod vodstvom SAD-a.