Slovenija će podržavati proces širenja Europske unije i nakon ulaska Hrvatske u članstvo, stajalište je koje je u četvrtak zauzela slovenska vlada, vjerojatno na jednoj od zadnjih svojih sjednica u svom sadašnjem sastavu.
Kako je nakon redovne sjednice slovenske vlade navedeno u priopćenju za javnost, EU se zbog najveće krize u svojoj povijesti trenutno prvenstveno fokusira na gospodarska pitanja, svoj ustroj i buduće djelovanje, no Slovenija će i dalje "jasno i aktivno" zagovarati politiku proširenja i nakon što EU primi Hrvatsku kao svoju 28. članicu.
Pročitajte i ovo
Poražavajući rezultati javnog mijenja
Janša za pokušaje rušenja vlade optužuje privilegirane
Ima više imovine od prijavljenog
Janša u korupcijskom skandalu, od stranke traži glasanje o povjerenju
Snimljen prije povratka
VIDEO Čekali ga ispred restorana: Pojavila se nova snimka Aleksandra Vučića na Floridi
nedoumica vjernika
Grob pape Franje izaziva čuđenje, posjetitelji se pitaju što se dogodilo
Poziv Domagoja Mikića
Ugradio zubne implantate koji ispadaju pa se prestao javljati: "Imam upalne procese koje dan danas liječim"
>> Janša ni ne pomišlja na ostavku: 'To su mokri snovi dečki iz pozadine'
Vlada je to pisano stajalište iznijela odgovarajući tako na zastupničko pitanje o tome što misli o izjavi njemačke kancelarke Angele Merkel o dužoj pauzi u proširenju EU nakon što u nju uđe Hrvatska.
Iako su na sjednici sudjelovali svi ministri u vladi premijera Janeza Janše, slovenski mediji navode da bi to mogla biti jedna od njezinih zadnjih sjednica u sadašnjem sastavu.
Početkom idućeg tjedna istječe desetodnevni rok koji je predsjednik parlamenta Gregor Virant dao Janši da dade ostavku, jer će u suprotnom dva ministra Virantove Građanske liste (GL) izaći iz vlade, a njezinih osam zastupnika otići u oporbu, čime bi vlada izgubila parlamentarnu većinu. Iste poteze najavili su nakon Viranta i čelnici dviju drugih stranaka u peteročlanoj koaliciji - predsjednik Demokratske stranke umirovljenika (DESUS) Karl Erjavec i predsjednik Slovenske pučke stranke (SDS) Radovan Žerjav.
Janša u četvrtak nije davao javne izjave o krizi svoje koalicije koja je u fazi raspadanja, navodno će o tome govoriti u petak, a do sada je rezolutno odbijao mogućnost svoje ostavke zbog izvješća protukorupcijske komisije koja tereti njega i ljubljanskog gradonačelnika Zorana Jankovića.
Janković je zbog afere privremeno, do idućeg redovnog kongresa, "zamrznuo" svoj predsjednički položaj u stranci Pozitivna Slovenija koju je osnovao, a njezinih će 28 glasova u parlamentu presudno utjecati na razvoj događaja idućih dana ili tjedana.
Parlamentarna zastupnica Pozitivne Slovenije (PS) Alenka Bratušek u četvrtak je izabrana kao privremena Jankovićeva nasljednica do idućeg redovitog kongresa.
Iako je ovlaštena za kontakte s drugim strankama, ona je odmah demantirala navode nekih medija da već održava razgovore s tri stranke iz sadašnje Janšine koalicije kako bi se oblikovala nova većina u parlamentu, s mogućnošću da imenuje novog premijera, čime bi se izbjegla duža politička destabilizacija i novi prijevremeni izbori.
Bratušek je rekla da ne može procijeniti hoće li Janša dati ostavku ili ne, ali da opstanak sadašnje koalicije očito nije moguć te da se s tri stranke koje su najavile izlazak iz vlade može pregovarati o formiranju nove većine tek nakon što najavljeni potez i učine. (Hina)
DNEVNIK.hr pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook