U studenom se 49,1 posto kompanija požalilo na manjak narudžbi, što je povećanje u odnosu na njih 48,7 posto u prethodnom mjesecu. Time se njihov udio povećava već osmi mjesec zaredom.
Brojne tvrtke suočavaju se s otkazivanjem narudžbi, na što se u studenome požalilo njih 21,5 posto, približno isti postotak kao i u listopadu, kada ih je bilo 22,2 posto.
Tvrtke koje se bave stanogradnjom naveliko gube kupce u uvjetima visokih troškova gradnje i trenutačne visine kamatnih stopa. "Mnogi se projekti jednostavno više ne isplate pod ovim uvjetima i moraju se odgoditi ili otkazati", kaže Klaus Wohlrabe, voditelj istraživanja u Ifo institutu.
Nove su narudžbe tako slabe da je nekim kompanijama ugrožen opstanak. Na financijske teškoće požalilo se njih 11,1 posto, što je za 1,2 postotna boda više nego u listopadu, pokazalo je istraživanje.
Poslovno ozračje u studenome dodatno je pogoršano, što se očituje u padu odgovarajućeg indeksa na -54,6 bodova, najnižu razinu od početka istraživanja 1991. godine.
Pročitajte i ovo
Stambeno pitanje
Potreba, a ne luksuz: Ne mora država svakome dodijeliti stan ili kuću, ali jednu obavezu ipak ima
Pročitajte i ovo
Najstrmoglaviji pad sektora
Njemačka se suočava sa sve većim problemom, a posljedice bi uskoro mogla osjetiti i Hrvatska: "To je jasan signal"
Raspoloženje među anketiranim tvrtkama ostaje loše, ocijenio je Wohlrabe i dodao da trenutačno na vidiku nema poboljšanja.
Najnovija izvješća o njemačkoj proračunskoj krizi vjerojatno nisu imala znatan utjecaj na rezultate istraživanja jer je većina odgovora zaprimljena u prvoj polovini studenog, kazali su u institutu. To također znači da još nije jasno kako će na raspoloženje utjecati stečaj austrijskog nekretninskog diva Signa Holdinga.