Hrvatska je Crnoj Gori prije petnaestak dana uputila non-paper (neformalni diplomatski dokument), kojim je zatražila rješavanje nekoliko otvorenih pitanja koja narušavaju međusobne odnose dviju država, objavile su u četvrtak podgoričke Vijesti pozivajući se na neslužbene diplomatske izvore.
DHMZ
Vraća se snijeg? Pogledajte temperature po gradovima
djelovanje analgetika
Otkriven novi učinak ibuprofena, evo na što utječe
Dobro je znati
Od sutra važna promjena za vozače: Pripazite na ovo, jedna kategorija vozača mogla bi platiti kaznu
Prema informacijama tog lista, koji se poziva na izvore iz crnogorske vlade i na diplomatske izvore, u hrvatskom non-paperu u desetak točaka navodi se da dvije države trebaju riješiti pitanja vlasništva nad školskim brodom Jadran, međusobnog razgraničenja, procesuiranja ratnih zločina, pronalaska nestalih osoba te pitanje imena gradskog bazena u Kotoru, koji je nazvan po bivšem vaterpolistu Zoranu Gopčeviću, za kojeg Hrvatska tvrdi da je bio čuvar u logoru Morinj.
Sugovornik Vijesti iz crnogorske vlade kaže da je Hrvatska u dokumentu napisala da podržava put Crne Gore prema Europskoj uniji (EU) i da ustraje na "dobrosusjedskim odnosima".
Izvor tog lista tvrdi da je crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova tijekom ovog tjedna odgovorilo, također u formi non-papera, da je Crna Gora, između ostaloga, predložila formiranje radne grupe kako bi se nastavili razgovori o razgraničenju, a na pitanje o imenu bazena u Kotoru odgovorila je da je to pitanje lokalnih vlasti.
Posebna savjetnica hrvatskog ministra vanjskih poslova Vanda Babić Galić kazala je Vijestima da ne može ni potvrditi ni demantirati non-paper.
Non-paper iz Zagreba je stigao uoči potencijalnog "zelenog svjetla" iz EU-a Crnoj Gori da do kraja godine zatvori četiri pregovaračka poglavlja, što bi Hrvatska mogla blokirati, pišu Vijesti.
Podgorica pregovara s EU-om od lipnja 2012. godine i od tada je otvorila sva 33 poglavlja, a privremeno zatvorila tri.
Na pitanje plaše li se hrvatske blokade glavni crnogorski pregovarač s EU-om Predrag Zenović rekao je nedavno da mora postojati intenzivan dijalog Podgorice i Zagreba.
"Ne bih tu riječ upotrijebio. Mi godinama imamo dobre odnose s Hrvatskom. Oni jesu vidno narušeni u ovim mjesecima unazad, na tome treba raditi i mislim da je dijalog način da dođemo do dogovora. Mora postojati intenzivan dijalog između Podgorice i Zagreba. Siguran sam da MVP i kabinet premijera imaju svoj pristup rješavanju ovog problema", rekao je Zenović.
"Zahlađenje" odnosa između Crne Gore i Hrvatske počelo je prošle zime nakon što je hrvatski ministar obrane Ivan Anušić tijekom posjeta Crnoj Gori otkazao susret s crnogorskim kolegom Draganom Krapovićem zbog, kako je objasnio, Krapovićevih stavova o brodu "Jadranu" i spomen-ploči na nekadašnjem logoru Morinj.
Dodatno zaoštravanje odnosa uslijedilo je krajem lipnja, kad je crnogorski parlament usvojio Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu i u logorima Dahauu i Mauthausenu.
Hrvatska je burno reagirala na donošenje tog dokumenta te poručila da žali što je Crna Gora odlučila zanemariti pozive da "ne politizira žrtve Jasenovca".
Tada je iz hrvatskog MVP-a Crna Gora upozorena da usvajanje ove rezolucije može ugroziti crnogorski put u EU.
Nakon toga Zagreb je proglasio nepoželjnima predsjednika crnogorskog parlamenta i čelnika prosrpske desnice Andriju Mandića, potpredsjednika crnogorske vlade Aleksu Bečića i prosrpskog zastupnika Milana Kneževića zbog "sistemskog djelovanja na narušavanju dobrosusjedskih odnosa s Republikom Hrvatskom i kontinuiranog zloupotrebljavanja Republike Hrvatske u unutrašnje političke svrhe", aludirajući time na odluku da se usvoji rezolucija u Jasenovcu.
Pročitajte i ovo
brat krešimira rotima
Preminuo poznati hrvatski stomatolog: "Bolest je nadjačala veliko i hrabro slavonsko srce"
Pročitajte i ovo
Očevid u tijeku
FOTO Prizori s mjesta strašne nesreće u Dalmaciji: Dva muškarca poginula, jedna osoba prevezena u bolnicu