Brigade al-Kasam, oružano krilo palestinske militantne organizacije Hamas, u utorak je preuzelo odgovornost za pucnjavu u Jeruzalemu u kojoj je dan ranije ubijeno šest osoba.
Najavio pravnu borbu
Nekad uspješni poduzetnik, danas deložiran iz stana: "Sve su mi oduzeli. Dug je najedanput narastao"
Nakon napada
Ne može se zaustaviti širenje radijacije: Teško oštećena nuklearka Černobil
Novi slučaj femicida?
FOTO Mjesto užasa gdje je ubijena žena u Rijeci: Umrla na stubištu
Dva palestinska napadača otvorila su u ponedjeljak vatru na autobusnoj stanici na periferiji Jeruzalema, ubivši šest osoba u "terorističkom napadu", kako ga je opisala policija, jednom od najsmrtonosnijih u gradu u posljednjih nekoliko godina.
Hamas je u ponedjeljak pohvalio dvojicu palestinskih "boraca otpora" za koje je potvrdio da su izveli napad, ali nije bio preuzeo odgovornost.
Napad u Jeruzalemu
Foto:
Afp
Islamski džihad, druga palestinska militantna skupina, također je pohvalila pucnjavu.
Izraelska policija priopćila je da su dvojica napadača stigla automobilom i otvorila vatru na autobusnoj stanici na raskrižju Ramot.
Na mjestu događaja pronađeno je nekoliko komada oružja, streljiva i nož koje su napadači koristili, rekla je policija.
Netanyahu: "Udar na Hamas u Dohi je opravdan"
Benjamin Netanyahu kaže da je naredio snagama sigurnosti da napadnu vođe Hamasa u Dohi nakon napada u Jeruzalemu.
Tvrdi da je udar bio "potpuno opravdan".
U zajedničkoj izjavi s ministrom obrane Israelom Katzom, Netanyahu je rekao: "Ovo vodstvo Hamasa pokrenulo je i organiziralo masakr 7. listopada i od tada nije prestalo s ubilačkim akcijama protiv države Izrael i njezinih građana."
Izraelski vojni radio pak javlja da je operacija u Dohi planirana "nekoliko mjeseci".
Napad u Dohi
Foto:
Afp
Izrael je "odlučio ubrzati pripreme za bitku" nakon što je Hamas "pokazao veću nepopustljivost" oko mirovnog sporazuma, navodi se.
"U izraelskoj vojsci održavani su tjedni sastanci kako bi se osigurala spremnost svih obavještajnih i operativnih tijela za operaciju", dodaje se u izvješću.
Obitelji talaca pale u očaj nakon napada u Dohi
Majka izraelskog taoca Matana Angresta kaže da je Benjamin Netanyahu možda efektivno "ubio" njenog sina izraelskim napadima u Dohi, jer je napad bio usmjeren na Hamasovo pregovaračko izaslanstvo.
"Tresem se od straha. Moguće je da je premijer upravo u ovim trenucima ubio mog Matana, zapečatio mu sudbinu“, kaže Einav Zangauker.
Einav Zangauker, majka jednog od talaca
Foto:
Afp
"Tko god odluči namjerno ugroziti život mog Matana, ubija ga. Zašto inzistira na tome da uništi svaku šansu za dogovor? To je život mog djeteta, život mog Matana visi o koncu!"
"Premijer iznova i iznova sabotira sporazum. Dosta mi je. Završite već ovaj rat i vratite sve taoce sveobuhvatnim sporazumom."