Kosor je ljutita jer je nisu pitali smiju li dignuti cijene, a građani su u strahu, već navikli da nakon goriva slijede i ostala poskupljenja. Ako se prisjetimo prošle godine onda je strah opravdan. Činjenica je da mnogi poskupljenja goriva iskorištavaju kako bi građane udarili po džepu. Svjesna je toga, očito i sama premijerka koja je INU pozvala na red, posebno u ovakvim okolnostima kada je država sa svih strana u minusu, a s njom i građani. Premijerka je zatražila od INE i da je ubuduće informira o svakom korigiranju cijena, a INA, s druge strane pravda svoj postupak, kao i uvijek - stanjem na mediteranskom tržištu i stalnom formulom kojom se cijena izračunava, a to je prosjek posljednja dva tjedna.
Pročitajte i ovo
Telefonska sjednica
Vlada objavila nove cijene goriva, vijesti nisu dobre
Dobar početak tjedna
Odlična vijest za vozače: Od utorka pojeftinjuje gorivo, poznate su nove cijene
Premijerka ipak izrazila zabrinutost
Građani strahuju od lančane reakcije poskupljenja
Građani ipak strahuju od lančane reakcije. Sa strepnjom se već odlazi u trgovine, a Hrvatski cestovni prijevoznici već su najavili kako će njihove cijene nakon ovog morati rasti. Možda je to tek početak. Ekonomski analitičari drže da ne bi trebao biti jer, kažu, prostora za podizanje cijena više nema. Cijene naftnih derivata opet skaču. Građani su u strahu od lančane reakcije, a Vlada smiruje. 'U ovom trenutku u Hrvatskoj nije problem inflacija', rekao je Damir Polančec. No, premijerka je ipak izrazila zabrinutost. Od INE traži veću socijalnu osjetljivost uzimajući u obzir tržišne okolnosti. Ubuduće će o svakom formiranju cijena morati obavještavati Vladu. Ministarstvo gospodarstva provjerava je li poskupljenje opravdano, odnosno u skladu s pravilnikom za korigiranje cijena.
>> Kosor nezadovoljna, INA kaže da cijene ovise o tržištu
'Nema prostora za iskorištavanje građana'
'Pravilnik vrijedi kako za INU, tako i za sve ostale ponuđače, a vjerujte istu formulu ili vrlo sličnu imaju i moji kolege ministri u svim susjednim zemljama', kaže Polančec. Činjenica je da INA državi duguje gotovo dvije milijarde kuna za poreze i doprinose. I to za razdoblje kada je držala najviše cijene. 2008. barel nafte dosezao je cijenu od 150 dolara, naftni derivati kod nas gotovo deset kuna. Skuplji benzin, skuplje i sve ostalo, a kad su cijene nafte opet krenule nizbrdo, obrnuti proces je zakazao. Analitičari vjeruju kako ovaj put nema prostora za iskorištavanje građana. U ionako teškoj situaciji ostali gospodarski subjekti umjesto divljanjem cijena za svakog potrošača trebali bi se boriti popustima i sniženjima.
Građani paze na svaku kunu
'Ono što se dešava u zadnje vrijeme možemo reći čak da dolazi do jedne razine deflacije, na neki način. Cijene ili stoje, ili su ostale na nekim istim razinama koje su postigli ili se donekle smanjuju', kaže Goran Bakula. I potrošačka košarica nešto je manja u odnosu na protekle mjesece. Građani u strahu od jeseni još uvijek paze na svaku kunu. Hrvatski cestovni prijevoznici već su najavili povišenje cijene svojih usluga. Kažu, prisiljeni su na to. Javili su se i ribari i seljaci. Veće cijene, manje posla. Strahuju da će mnogi od njih zbog toga morati zatvoriti svoje obrte.