'Znanstveni dokazi o globalnom zagrijavanju izazvanom emisijama plina s učinkom staklenika danas su nedvojbeno poražavajući', rekao je Blair predstavljajući u Londonu izvješće Sir Nicholasa Sterna o tom pitanju.
Pročitajte i ovo
Dramatične poplave
U Dnevnik Nove TV javio se Hrvat iz Barcelone te otkrio koliko je situacija dramatična
Strašan zvuk
VIDEO Nekoliko sati prije udara uragana na ulicama je zabilježen jeziv prizor
'Nedvojbeno je kako će posljedice za naš planet biti doslovce
katastrofalne' u skoroj budućnosti, izjavio je premijer i dodao kako 'nema ništa teže, ništa hitnije, ništa što bi tražilo hitnije
odlučivanje' nego što je pitanje zagrijavanja Zemlje.
Odluke o tom pitanju moraju se donositi globalno, inzistirao je Blair i pojasnio sljedećim primjerom: ako bi Velika Britanija danas prekinula svako onečišćenje ušteda u emisiji štetnih plinova poništila bi se za manje od dvije godine jednostavno zbog rasta Kine.
Sir Nicholas naveo je u svome izvješću kako bi veliko smanjenje emisije ugljičnog dioksida stajalo svjetsku ekonomiju samo 1 posto njezina proizvoda do 2050. godine, a to je 'značajno ali i ostvarivo'.
Na izvješću od 700 stranica, Sir Nicholas je sugerirao kako je isplativo investiranje u efikasne tehnologije i to do 20 milijardi
dolara godišnje te naglasio: 'Još imamo vremena izbjeći najgore učinke promjene klime ako zajedničku akciju počnemo sada'.
'Uz prave poticaje, privatni sektor će odgovoriti i pronaći
rješenja', navodi se u izvješću.
Uz napore za smanjenjem emisije ugljičnog dioksida u cijelome svijetu moraju se istodobno ulagati napori za prilagodbu na klimatske promjene.
U pismu čelnicima Europske unije, Blair će savjetovati smanjenje emisije ugljičnog dioksida za 30 posto do 2020. i za 60 posto do 2050. godine. Sugerirat će da shema prema kojoj veliki industrijski onečiščivaći moraju kupovati pravo na ispuštanje u atmosferu količina većih od dopuštenih bude prošireno tako da će kupnja pokrivati više od polovice svih ispuštenih količina stakleničkih plinova a prava na količine bi se kupovala licitacijom.
Globalno zatopljenje stajat će sedam bilijuna dolara
Globalno zatopljenje moglo bi stajati svjetsko gospodarstvo do sedam bilijuna dolara (5,5 bilijuna eura) ako vlade ne poduzmu radikalne mjere tijekom sljedećih deset godina, upozorava se u studiji nekadašnjeg dužnosnika Svjetske banke, čije je izvatke objavio britanski tjednik The Observer.
Studija koju bi trebao predstaviti Sir Nicholas Stern, nekadašnji ekonomski dužnosnik Svjetske banke, predviđa da bi se broj izbjeglica, žrtava suše ili poplava mogao povećati na približno 200 milijuna osoba.
Observer piše da bi troškovi globalnog zatopljenja mogli dosegnuti 6,8 bilijuna dolara ako stvari ostanu nepromijenjene, što je više od dva svjetska rata ili velike depresije iz 1929. godine, čime bi veliki dijelovi planeta postali nenastanjivim.