Veća izjednačenost bračne i izvanbračne zajednice, crkvenog i općinskog vjenčanja, osnivanje Alimentacijskog fonda, bolja zaštita djece od fizičkog kažnjavanja, nepotpuno usvajanje, legalizacija surogat majke... To su samo neki od prijedloga u novom Građanskom zakonu koji je upravo završila radna grupa Vlade Srbije. A kako doznaju 'Novosti', razmišlja se i o priznavanju homoseksualnih brakova i to na način da bi brak ubuduće bio definifan kao 'zajednica dvije osobe', a ne isključivo muškarca i žene.
Pročitajte i ovo
Što će to značiti za Hrvatsku?
SAD uveo sankcije Naftnoj industriji Srbije: Ovo je odluka koje će imati posljedice na cijelu regiju
Demokratski savez Hrvata u Vojvodini
Šešelj tvrdi da Hrvati diskriminiraju Bunjevce, oni žestoko odgovorili: Zabranite mu pojavljivanje u javnosti
Ako bi ovaj zakon prošao bez ikakvih izmjena, obiteljski odnosi bi bili regulirani mnogo detaljnije nego važećim Obiteljskim zakonom. Međutim, i dalje je neizvjesno kada bi stupio na snagu, jer se javna rasprava o nacrtu zakona očekuje najranije za osam mjeseci.
'U zakonu ima i nekih radikalnih stvari, ali one su rezultat međunarodnih konvencija. Svijet već prihvaća takva rešenja, pa ćemo i mi', kazao je Ratomir Slijepčević, tajnik Komisije za izradu Građanskog zakona.
Posebna novost je i legalizcija surogat majke. U Srbiji bi tako, po prvi put, bili propisani jasni uvjeti i pravila po kojima bi majka koja želi djecu a ne može ih roditi dobila mogućnost da sklopi ugovor i da to umjesto nje učini druga žena.