Australija je poznata po svojim čudnim primjerima flore i faune, ali se ljudi s vremena na vrijeme svejedno iznenade vrstama koje nastanjuju kontinent. Nekada se zbune i sami Australci koji su ovaj tjedan ostali zapanjeni otkrićem žene koja je u svome vrtu pronašla neobično stvorenje.
Naime, na svojem imanju na zapadu Sydneya primijetila da se nesvakidašnja životinja gnijezdi u živici njenog vrta. Fotografije prikazuju smeđe stvorenje nalik pužu s velikim, obojenim crtanim "očima" — nešto što ona, kao i mnogi drugi, kažu da nikada prije nisu vidjeli.
"Ima li tko ideju što je ovo čudno stvorenje?", pitala je u Facebook grupi lokalne zajednice nadajući se odgovorima.
Pročitajte i ovo
porast za 2,6 posto
Rusko gospodarstvo iznenadilo MMF: "To je ratna ekonomija"
Neki su je optužili za fotomontažu, drugi su identificirali stvorenje kao "neku vrstu gusjenice" no Andrew Mitchell, entomolog u Australijskom muzeju, je za Yahoo News Australia potvrdio da je riječ o gusjenici.
"Najčešće se nalaze na lozama, uključujući vinove loze, i prilično su uobičajene, pogotovo u ovo doba godine — kasno ljeto do rane jeseni. Ova vrsta je prilično široko rasprostranjena", objasnio je
Darrell Kemp sa Sveučilišta Macquarie rekao je za Yahoo da je "ovaj primjerak zanimljiv jer je veći dio tijela gotovo sigurno kriptično obojen", odnosno kamufliran. To je taktika obrane koju organizmi koriste da bi prikrili svoj izgled, obično da bi se stopili s okolinom tako da ih rijetko vidimo.
"Možete vidjeti dijagonalne oznake duž bočnog dijela. To je ključna značajka koja postoji da bi poremetila percepciju grabežljivih promatrača ometanjem konture životinje", rekao je.
"U kombinaciji sa smeđim izgledom, ovu bi jedinku bilo izuzetno teško otkriti među grančicama, stabljikama i mrtvim lišćem", dodao je Kemp te pojasnio da je prilično impresivno što ga je žena iz Sydneya uspjela primijetiti.
Pročitajte i ovo
Za podizanje standarda
Poljska će dobiti 137 milijardi eura od EU-a: "To je hrpa novca, dobro ćemo ga iskoristiti"
Bojene oči, ili barem izgled očiju, također se smatraju zaštitnom značajkom ili sredstvom za odbijanje grabežljivaca.
"Očne mrlje najvjerojatnije se koriste kako bi se zastrašili grabežljivci dojmom veće i potencijalno opasne životinje. One bi se mogle koristiti u kombinaciji s brzom reakcijom koju larva pokazuje kada je ugrožena — tzv. deimatski prikaz", rekao je Kemp.
Objašnjavajući njihovo ponašanje u obrani, Mitchell je napomenuo da često podsjećaju na minijaturnu zmiju.
"Kada su ugrožene, napušu prednji dio tijela, podignu ga u zrak, malo povuku glavu unutra i mogu prilično uvjerljivo izgledati kao zmija kada se gleda sprijeda — neke vrste čak i šište i napadaju. Međutim, potpuno su bezopasne", rekao je.